sapa

ସର୍ପ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାନ୍ତି ଏହି ୩ଜଣ ଲୋକ।ଏମାନଙ୍କ ଠାରୁ ସବୁବେଳେ ରୁହନ୍ତୁ ଦୁରେଇ…

FACT

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତି ମାଧ୍ୟମରେ ଜୀବନର କିଛି ଅସୁବିଧାର ସମାଧାନ ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଥିବାବେଳେ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା ଏବଂ ଖୁସି ହେବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଅନେକ ଉପାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା, ଚତୁର କୂଟନୀତିଜ୍ଞ, ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା।ଆଜି ବି ତାଙ୍କର ନୀତି ଏବଂ ନୀତି ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ।

ଏପରି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ବଞ୍ଚୀବା ମୃତ୍ୟୁ ଭଳି ଅଟେ: ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି କାହାର ସ୍ତ୍ରୀ ଦୁଷ୍ଟ, ବନ୍ଧୁ ମିଥ୍ୟାବାଦୀ, ସେବକ ଜଣେ କୁଟୁମ୍ବ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାପ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରନ୍ତି ଏବଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାପମାନଙ୍କ ସହିତ ବାସ କରିବା ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ସମାନ। ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ। ଧନ ସଂଗ୍ରହ: ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ମଣିଷ ଧନ ସଂଗ୍ରହ କରିବା ଉଚିତ୍। ସେ ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ବଳି ଦେଇ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଉଚିତ୍।ନିଜ ପତ୍ନୀ ଙ୍କ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ଅଳଙ୍କାର ରେ ବିନିଯୋଗ ଅର୍ଥ ଲଗାଇଥିବା ସ୍ୱାମୀ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ରେ ପଡ଼ନ୍ତି ନାହିଁ।

ଜଣେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଙ୍କଟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ? ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ: ଚାଣକ୍ୟ ନିଜ ନୀତିରେ କୁହନ୍ତି, ଯେଉଁଠାରେ ତୁମର ସମ୍ମାନ ନାହିଁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରୁହ ନାହିଁ। ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ସାଙ୍ଗ ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ କୌଣସି ଜ୍ଞାନ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଏପରି ସ୍ଥାନ ରେ ରୁହନ୍ତୁ : ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ରହିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ପାଞ୍ଚ ଜଣ ଲୋକ ସେଠାରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।ଜଣେ ଧନୀ ବ୍ୟକ୍ତି, ଜଣେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଯିଏ ବୈଦିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପାରଙ୍ଗମ, ଜଣେ ରାଜା, ନଦୀ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସକ। ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ରେ ରହିଲେ ଆପଣଙ୍କ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବନାହିଁ।

chanayaya

ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ନିଅନ୍ତୁ: ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ସେ ନିଜ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ପାଳନ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ନିଆଯିବା ଉଚିତ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବ, ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କର, ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରତିକୂଳ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଯଦି ଆର୍ଥିକ ସମୟ ଠିକ୍ ଚାଲିନାହିଁ, ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *