eye

ଯଦି ଆପଣା ଛାଏ ଆଖିରୁ ବାହାରି ଆସୁଛି ଲୁହ ତେବେ ନିଶ୍ଚୟ ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏହି ଖବର |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, କୁହାଯାଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ହିଁ ସମ୍ପଦ। ଆମେ ଆମ ଶରୀର କୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ଉଚିତ। କାରଣ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ ଥିଲେ ଆମ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଭଲ ହୋଇପାରିବ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଚକ୍ଷୁ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଏକ ଜରୁରୀ ଖବର ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଯାହାକୁ ସାଧାରଣତଃ ଅନେକ ଅଣଦେଖା କରିଥାନ୍ତି। ଆଖିରୁ ଜଳର ଧାରା ଆପେ ଆପେ ବୋହିବା ଆଖି ସମସ୍ୟାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ନଳୀର ଅବରୋଧ। ଆଖିର ବାହାର ଭାଗରେ ତରଳ ପଦାର୍ଥର ଏକ ବହୁତ ଭଲ ସ୍ତର ଅଛି, ଯାହା ଆଖିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।କିନ୍ତୁ ଶୀତଦିନେ ଥଣ୍ଡା ପବନ ଆଖିର ଏହି ସ୍ତରକୁ ବାଷ୍ପୀଭୂତ କରି ଶୁଷ୍କ ଆଖିର ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି କରେ।

eyee

ଆଖି ଆମ ଶରୀରର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଂଶ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।ବିଶେଷକରି ଶୀତଦିନେ, ଯଦି ଆଖିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଉତ୍ତେଜନା, ଅସ୍ପଷ୍ଟତା କିମ୍ବା ଦେଖିବାରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଅଫିସରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ କାମ କରିବା ତୁମର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଘରେ ନୁହେଁ।

କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ଘରେ ମୋବାଇଲ୍ ଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୂରରେ ରୁହ। ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ପୁଷ୍ଟିକର ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ।ପ୍ରଚୁର ସବୁଜ ପତ୍ରଯୁକ୍ତ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ ଯେପରିକି ଶାଗୁଣା, ମାଛ, ଫଳ ଇତ୍ୟାଦି।ସେଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ବାରା ଆଖି ର ଏହି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ସମସ୍ୟା ହୁଏ ନାହିଁ।

ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସଠିକ୍ କିମ୍ବା ପଢ଼ିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଅନୁଭବ ହୁଏ ନାହିଁ, ତଥାପି ବର୍ଷକୁ ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଥରେ ଆଖି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ। ସେହି ସମୟରେ, ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ଅତି କମରେ ତିନିରୁ ଚାରିଥର ଆଖିପତାକୁ ଝଲସି ରଖନ୍ତୁ।ଏହା ଆଖିକୁ ସତେଜ ଏବଂ ଆରାମଦାୟକ ରଖେ ।ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିକୁ ଆଦୌ କଷ୍ଟ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଡାକ୍ତର ଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ କରି କୌଣସି ଡ୍ରାପ ଆଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଖିରେ ଦିନକୁ 3 ଥର ପକାନ୍ତୁ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *