sunaa

ଆଜି ଏତେ ଶସ୍ତା ହୋଇଯାଇଛି ସୁନା ଜାଣିଲେ ବିଶ୍ୱାସ ହେବ ନାହିଁ, ୧୦ ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ମାତ୍ର ଏତିକି |

NEWS

ଆଜିର ସୁନା ମୂଲ୍ୟ କେତେ ଜାଣନ୍ତୁ: ଆଜି ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ଫେବୃଆରୀ ମାସରେ, MCX ଉପରେ ସୁନା ଫ୍ୟୁଚର 0.3 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି 49,674 ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ରୂପା ଫ୍ୟୁଚର 0.8 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ 67,513 କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପୂର୍ବ ଅଧିବେଶନରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 1.2 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ରୂପା 1.6 ପ୍ରତିଶତ ରହିଛି। ପୂର୍ବ ଅଧିବେଶନରେ ବିଶ୍ୱ ବଜାରରେ 1.7 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପରେ ସୁନା 0.2 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ 1,868.66 ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ରୂପା ଏବଂ ପ୍ଲାଟିନମ ମଧ୍ୟ ଯଥାକ୍ରମେ 25.75 ଡଲାର ଏବଂ 1,103.51 ଡଲାରକୁ ଖସି ଆସିଛି ।

gold
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ 22 କ୍ୟାରେଟ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 47,910 ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ଚେନ୍ନାଇରେ ଏହା 461010 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ମୁମ୍ବାଇରେ ଏହି ହାର 48,100 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଚେନ୍ନାଇରେ 24 କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 50,730 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଲକ୍ଷ୍ନ ରେ 22 ଏବଂ 24 କ୍ୟାରେଟ୍ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 47810 ଟଙ୍କା ଏବଂ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 52160 ଟଙ୍କା ଥିଲା। ପାଟନାରେ ହାର 48010 ଟଙ୍କା ଏବଂ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 49010 ଟଙ୍କା ଥିଲା।

gold
ଅଗଷ୍ଟରେ ସୁନା 56,200 ଉଚ୍ଚକୁ ଛୁଇଁଥିଲା ।ସେହିଭଳି, ସେହି ମାସରେ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ 80,000 ଛୁଇଁଲା। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2021 ମସିହାରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି 65,000 ଆଡକୁ ରହିବ। ଆଶା କରାଯାଏ ଯେ 2021 ମସିହାରେ ରୂପା ରେ ଏକ ଉନ୍ନତ ଧାରା ଆସିବ, ଯାହା 90,000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇପାରେ। ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଡଲାର ହ୍ରାସ ହେତୁ 10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା 63,000 ରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ। 2020 ରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀରୁ ଆସିଥିବା ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ଅନିଶ୍ଚିତତା ସୁନାକୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ପରିଣତ କଲା।


ଏହି ବର୍ଷ ସୁନା 39,100 (ପ୍ରତି 10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି) ଏବଂ 1,517 ଡଲାର (ଏକ ଆଉଁସ) ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ଆର୍ଥିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଚିନ୍ତା ହେତୁ ସୁନା 2,350 ଡଲାରରୁ COMEX ସୁନା 2,390 ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ଏବଂ ଆସନ୍ତା ମାସରେ 57,000 ରୁ 63,000 ମଧ୍ୟରେ ହେବ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *