chuti

କମ ବୟସରୁ କେଶ ପାଚି ଯାଉଥିଲେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଉପାୟ, କେଶ ଧଳା ସମସ୍ୟା ରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି |

HEALTH

କମ ବୟସରୁ କେଶ ଧଳା ହୋଇଯିବା ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ରାମବାଣ ଉପାୟ। କେଶ ହୋଇଯିବ ଘନା ଏବଂ ମଜବୁତ।ଧଳା କେଶର ସମସ୍ୟା ଆଜିର ନୂତନ ପିଢ଼ି ରେ ଭୁଲ ଖାଇବା ପିଇବା ଏବଂ ଭୁଲ ଜୀବନସୈଳୀ ହେତୁ ଦେଖାଯାଏ ।ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟା ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୟଭୀତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ କାରଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛୁ ଏବଂ ଆଜିର ଲେଖାରେ କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଅକାଳ ଧଳା ହୋଇଥିବା ବାଳ ପାଇଁ ରାମବାଣ ଉପାୟ ହେବ। ଧଳା କେଶ ତୁମଠାରୁ ଆପଣ ସହଜରେ ମୁକ୍ତି ପାଇ ପାରିବେ।

hairr

ଏହି ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଧଳା କେଶରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ: ଗାଧୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଦିନରେ ଥରେ କେଶରେ ପିଆଜ ପେଷ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ, ତା’ପରେ 15 ମିନିଟ ପରେ ଏହାକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।ଏହା ସହିତ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପିଆଜ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ପିଆଜରେ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଇବା ସହିତ, ଆପଣ କେବଳ ଲେମ୍ବୁ ରସରେ କଳା ଲଙ୍କା ଲଗାଇ କେଶରେ ଲଗାଇ ପାରିବେ। ଏହାକୁ 20 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ କେଶରେ ଛାଡିଦିଅ, ତାପରେ ଦୁଇଟି ନିଅନ୍ତୁ।ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଅଯଥା ଧଳା କେଶକୁ ଗାଢ଼ରଙ୍ଗ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗାଇ ର ଶୁଦ୍ଧ ଦେଶୀ ଘିକୁ ମଧ୍ୟ ମସାଜ୍ କରିପାରିବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଘରୋଇ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଉପକାରୀ ଅଟେ।

ସତେଜ ଗୋଲମରିଚକୁ ପାଣିରେ ଭଲ ଭାବରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ, ଏହା ପରେ ଗୋଲମରିଚର ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ କେଶର ମୂଳରେ ଭଲ ଭାବରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହାକୁ 30 ରୁ 40 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ, ତା’ପରେ କେଶକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। କେଶ ଝଡିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେଣୁ ଆପଣ ଆଳୁ ତେଲରେ ନଡିଆ ରସ ଲଗାଇ ପାରିବେ।ଏହାକୁ 20 ମିନିଟ୍ ବସିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା କେଶକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଚକଚକିଆ ଏବଂ କଳା କରିବ। ଯଦି ଆପଣ ତୁରନ୍ତ କଳା ବାଳ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ କେଶରେ ମଂଜୁଆତି ମାତ୍ର ଲଗାନ୍ତୁ।ନଚେତ ବିନା ଅମୋନିଆ ଯୁକ୍ତ କେଶ ରଙ୍ଗ ଲଗାଇ ପାରିବେ।ଏହା ସହିତ ବଜାର ରେ ମିଳୁଥିବା ଭୃଙ୍ଗରାଜ ତେଲ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇପାରିବେ। ଯାହା ଦ୍ୱାରା କି ଆପଣଙ୍କ କେଶ ମଜବୁତ ଏବଂ ଘନା କଳା ହୋଇପାରିବ।

haiirr

ଏହା ସହିତ ଉତ୍ତମ ଖାନ ପାନ ର ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ଭିଟାମିନ E ଏବଂ ଭିଟାମିନ D ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କେଶ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇ ପାରିବ।ଏହା ସହିତ କେଶ କୁ ମଝିରେ ମଝିରେ ଇଥାଫଳ କିମ୍ବା ସାମ୍ପୁ ଦ୍ୱାରା ସଫା କରିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ରୂପି ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ନିୟମିତ ସଫା କରିବା ଏବଂ ତେଲ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିବ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *