kumbhakarna

କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଙ୍କ ପତ୍ନୀ କିଏ ଥିଲେ? ଏହି କାହାଣୀ ବହୁତ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ |

ODISHA

କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ରାବଣର ଭାଇ, ଯିଏ ୬ ମାସ ପରେ ଦିନେ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇ ଖାଇବା ପରେ ପୁଣି ଶୋଇବାକୁ ଯିବେ, କାରଣ ସେ ବ୍ରହ୍ମାଜୀଙ୍କୁ ଇନ୍ଦ୍ରସାନା ବଦଳରେ ନିଦ୍ରାସାନା ମାଗିଥିଲେ। ଏହାର ଶରୀର ବହୁତ ବଡ ଥିଲା।ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ କୁମ୍ବକର୍ନା କିପରି ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥିଲେ ।କୁମ୍ବକର୍ନ ଯୁଦ୍ଧରେ ନିଜର ବିଶାଳ ଶରୀର ସହିତ ବାନର ସେନା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଏହାଦ୍ୱାରା ରାମଙ୍କ ବାନର ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ କୋଳାହଳ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା। ସେନାର ମନୋବଳ ବଢାଇବା ପାଇଁ ରାମ କୁମ୍ବକର୍ନଙ୍କୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ କୁମ୍ଭକର୍ନ ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ହାତରେ ବୀର ଗତି ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବିଷୟରେ।

kumbhakarna
ଅସୁର ରାଜା ମୟର ଝିଅ ମାନ୍ଦଦରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରି ତାଙ୍କ ଭାଇ କୁମ୍ଭକର୍ନାଙ୍କୁ ଦୟାପତୀ ଭାଇରୋଚନର ଦତ୍ରୀ ଜୱାଲା ଏବଂ ବିଭୀଷଣ ଙ୍କୁ ଗାନ୍ଧରଭାସର ରାଜା ଶିଲୁଶାଙ୍କ ଝିଅ ସାମା (ସରମା) ଙ୍କ ସହ ବିବାହ କରେଇଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଭାଜରାଜୱାଲା ମହା ଦାନ ବୀର ରାଜା ବଳୀ ର ଝିଅ ଥିଲେ। ବଳୀ ଭାଇରୋଚାନଙ୍କ ପୁତ୍ର ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ବାମନ ଅବତାର ରେ ବିଷ୍ଣୁ ବଳୀ କୁ ତିନି ପାଦ ଜମି ମାଗିଲେ, ସେତେବେଳେ ଭାଜରାଜୱାଲା ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

କୁମ୍ଭକର୍ଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବଳି ଙ୍କ ଝିଅ ଭାଜରାଜୱାଲା ଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ ଥିଲା କିର୍କତି। କୁମ୍ଭକର୍ନ ମଧ୍ୟ କୁମ୍ଭପୁରର ମହୋଦର ନାମକ ଜଣେ ରାଜାଙ୍କ ଝିଅ ତାଦିତମାଲାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। କୁମ୍ଭକର୍ଣ୍ଣାଙ୍କର ମୋଲାକାସୁରା ନାମକ ଏକ ପୁତ୍ର ଥିଲା ଯାହାକୁ ମାତା ସୀତା ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ନାମ ଥିଲା ଭୀମା। ସେ ମହାଦେବଙ୍କ ଭକ୍ତ ଥିଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଭୀମା କାରଣରୁ ଭୀମଶଙ୍କର ନାମକ ଏକ ଜ୍ୟୋତିର୍ଲିଙ୍ଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ଭାଜରାଜୱାଲାଙ୍କ ପୁଅର ନାମ କୁମ୍ବ ଏବଂ ନିକୁମ୍ବ ଥିଲା।

kumbhakarnaaa

ରାବଣର ସେନା ଜଣେ ଅସ୍ତ୍ର ଶାସ୍ତ୍ର ବିଶାରଦ ଙ୍କୁ ନେଇ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିଥିଲା।ଯେପରିକି ଶୁକ୍ରାଚାର୍ଯ୍ୟ ,ଭର୍ଗାଭା, ଶମ୍ଭୁକ୍ ଏବଂ କୁମ୍ଭକର୍ନ ଏବଂ ଭାଜରାଜୱାଲା। କୁମ୍ବକର୍ନା, ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାଜରାଜୱାଲାଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କ ଘରେ ବିଭିନ୍ନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରୁଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଖାଇବା ପିଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନଥିଲେ। ରାବଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଧନିଆମାଲିନି ମଧ୍ୟ ଏହି କଳାରେ ପାରଙ୍ଗମ ଥିଲେ। କୁମ୍ଭକର୍ଣ ଙ୍କ ପତ୍ନୀ ବଜ୍ର ଜ୍ୱାଳା ରାବଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *