bhat

ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ବନ୍ଧନ, ଏ ପ୍ରେମ ପାଇଁ କଳା …

NEWS

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ପ୍ରେସ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ଜଷ୍ଟିସ୍ ମାର୍କଣ୍ଡେ କାଟଜୁ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲବେ ଶତକଡ଼ା ଭାରତୀୟ ମୂର୍ଖ ଯେଉଁମାନେ ଧର୍ମ ନାମରେ ଭୁଲ୍ ଉପାଦାନ ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ଭ୍ରମିତ ହୋଇପାରିବେ। କାଟଜୁ କହିଛନ୍ତି ମୁଁ କହିପାରେ ଯେ ଲବେ ପ୍ରତିଶତ ଭାରତୀୟ ମୂର୍ଖ ଅଟନ୍ତି ତୁମେ ଲୋକମାନଙ୍କ ମନକୁ ପଠାଯାଇ ନାହଁ ତୁମେ ଏକ ପେଡାଲ୍ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତାରିତ ହୋଇପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ମାତ୍ର ଦୁଇ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଇଁ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଦଙ୍ଗା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମକୁ କେବଳ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନ ପ୍ରତି ଅସମ୍ମାନ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଏବଂ କିଛି ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିବା ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପର ଆରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ୍।

dan

କାଟଜୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତୁମେ ପାଗଳ ଲୋକମାନେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ଆରମ୍ଭ କରିବେ ଏବଂ ଏହା ପଛରେ କିଛି ଉତ୍ତେଜକ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବୁଝିପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1857 ମସିହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ କୌଣସି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକତା ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଦଳି ଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଆଜି ଅସି ପ୍ରତିଶତ ହିନ୍ଦୁ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଏବଂ ଅଶି ପ୍ରତିଶତ ମୁସଲମାନ ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ। ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛି ଏହା ହେଉଛି ତିକ୍ତ ସତ୍ୟ ଏହା କିପରି ଘଟିଲା ଯେ ଦେଢ଼ ସହ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ତୁମେ ଆଗକୁ ଯିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଫେରିଗଲ, କାରଣ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ତୁମକୁ ବିଷ ଦେଉଥିଲେ।

dann

କାଟଜୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1857 ମସିହା ପରେ ଲଣ୍ଡନରୁ ଆସୁଥିବା ନୀତି ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଦେଶର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ମୁସଲମାନମାନେ ନିଜ ମଧ୍ୟରେ ଲଢ଼ିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରଚାର ଚାଲିଛି ଯେ ହିନ୍ଦୀ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କର ଭାଷା ଏବଂ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କର ଆମର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ମଧ୍ୟ ଉର୍ଦ୍ଦୁ ପଢ଼ନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତୁମକୁ ବୋକା ବନାଇବା ଅତି ସହଜ ଅଟେ ତୁମେ ଜଣେ ମୂର୍ଖ ତେଣୁ ତୁମେ ସହଜରେ ବୋକା ହୋଇପାରିବ। କାଟଜୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି କଠିନ କଥା କହୁଛନ୍ତି କାରଣ ଭାରତୀୟମାନେ ଏହି ଖେଳକୁ ବୁଝନ୍ତି ଏବଂ ମୂର୍ଖ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *