fail

ନିଜ ଅସଫଳତା କୁ ନେଇ ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଜାଣନ୍ତୁ ଡିପ୍ରେସନ କୁ କିପରି ପାଇବେ ମୁକ୍ତି |

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ସଭିଏଁ କୁହନ୍ତି ମଣିଷ ଜୀବନ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପୂର୍ଣ ଅଟେ।ପ୍ରତି କ୍ଷଣ ରେ ଶାରୀରିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା ମାନସିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ପଡ଼େ।ମଣିଷ ସୁଖ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ସୁବିଧା ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଏବଂ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଜଣେ ଏସବୁ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ଏସବୁ ବିନା ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ। ଅନୁପସ୍ଥିତିରେ ବଞ୍ଚିବା ମଧ୍ୟ ଭଲ କଥା ନୁହେଁ ।

depp

ଆପଣ ଜୀବନର ମୌଳିକ ଆବଶ୍ୟକତାଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯାହା ଚାହାଁନ୍ତି, ସେ ପୂରଣ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଯାହା ପାଇବେ ତାହା ତାଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ସହିତ ମେଳ ଖାଉ ନାହିଁ। ତା’ପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତି ଗଭୀର ଭାବରେ ନିରାଶ ହୋଇଛି, କାନ୍ଦିବା ଛଡା ଆଉ କିଛି ବାକି ନାହିଁ।ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି।ଏକୁଟିଆ ଜୀବନ ଯାପନ କରିବାକୁ ଚାହଁନ୍ତି। ଆତ୍ମ ବିଶ୍ୱାସ କମିଯାଏ।

ଡିପ୍ରେସନ ହେବାରୁ କିପରି ବଞ୍ଚିବେ; ନିରାଶାରେ ଏକାକୀ ବସନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ରୁହନ୍ତୁ ।ତୁମର ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ବହୁତ ଅମ୍ଳଜାନ ଦରକାର। 5-10 ମିନିଟ୍ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ, ସଙ୍ଗୀତ ଶୁଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି କିଛି ନ ଆସେ ତେବେ ହାତ ଏବଂ ପାଦ ହଲାନ୍ତୁ। ଯଦିଓ ତୁମେ କବାଟ ବନ୍ଦ କରି ଏକୁଟିଆ ରହିବାକୁ ଚାହଁ ତେବେ ନକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ହାଭି ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ଯୋଗ ବ୍ୟାୟାମ ଇତ୍ୟାଦି କରନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ନିରାଶାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଥାଏ।କିଛି ପିଲାଙ୍କ ସହିତ ବସନ୍ତୁ, ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କର ଉଡ଼ାଣ ଦେଖନ୍ତୁ, ପ୍ରବାହିତ ଜଳପ୍ରପାତ ଦେଖନ୍ତୁ, ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତୁ, ସମୁଦ୍ରର ତରଙ୍ଗ ଦେଖନ୍ତୁ। ଏହା ଦ୍ୱାରା ମନ ଶାନ୍ତ ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣ ନିରାଶାର ଗୁମ୍ଫାରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ କେବେହେଲେ ଉଦାସୀନତାକୁ ଦୂର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

depression

ଶରୀରକୁ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ, ତାଜା ଫଳ ଏବଂ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ।ଟିକିଏ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ସହ ପରିବାର ସହ ନିଶ୍ଚିତ ମିଶନ୍ତୁ। ଖୋଲାଖୋଲି ହସିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ, ସଙ୍ଗୀତ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କର, ତାପରେ ଉଦାସୀନତା ତୁମ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବ ନାହିଁ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଖବର ସବୁବେଳେ ଆଣିଦେଉ । ଏହାକୁ ନିଜ ପରିବାର ଏବଂବନ୍ଧୁଙ୍କ ସହ ସେୟାର୍ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ। ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *