brana

ମୁହଁରେ ବ୍ରଣ ହେଉଥିଲେ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି କାମ, ପିରିୟଡ଼ ସମୟରେ କାହିଁକି ହୁଏ ବ୍ରଣ?

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଋତୁ-ସ୍ରାବ ଅବଧି ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି। ଯଦି କାହାର ଶରୀର ରେ ପୀଡ଼ା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ , ତେବେ କାହାର ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ କେହି ବାନ୍ତି କିମ୍ବା ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ବିଷୟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଏହି ପିରିୟଡ଼ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। କେତେବେଳେ ଗାଲରେ ଏବଂ କେବେ କପାଳରେ। ବ୍ରଣ ମୁହଁରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଟେ।

gg

ଆଜ୍ଞା ହଁ, ଏହି ଅବଧିରେ ବ୍ରଣ ସାଧାରଣ ଅଟେ, କାରଣ ଏହା ସବୁ ହରମୋନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହା ତୁମର ସମସ୍ତ ଲୁକକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏପରି କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବେ, ଯାହା ଏହାକୁ ସହଜରେ ଦୂର କରିଦେବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମୋଟା ଶସ୍ୟ ଅଛି ତେବେ ପ୍ରଥମ କଥା ହେଉଛି ଆପଣ ନିଜ ହାତକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବରଫ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ବ୍ରଣ ଉପରେ ବରଫ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଆପଣ ବହୁତ ଆରାମ ପାଇବେ।

ମେକଅପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ପିମ୍ପଲ୍ ଲୁଚାଇବା ପାଇଁ ମେକଅପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହାର କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ଖରାପ କରିପାରେ ଏବଂ ଏହା ବ୍ରଣକୁ ମଧ୍ୟ ବଢେଇପାରେ।, ମୁହଁକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ : ଶୀଘ୍ର ପିମ୍ପଲ୍ ଅବସ୍ଥାରେ ମୁହଁ ରେ କିଛି ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ପରିଷ୍କାର ଚେହେରା ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ମୁହଁକୁ ବାରମ୍ବାର ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଖାଦ୍ୟକୁ ଠିକ୍ ରଖନ୍ତୁ : ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ପିମ୍ପଲ୍ ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମର ଡାଏଟ୍ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରଖ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ବାହାରେ ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ଅଧିକ ତେଲ ଥିବା କିମ୍ବା ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ଥିବା ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ସମସ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇପାରେ।, ଅଧିକ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ; ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ହେଉଛି ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଇବା। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଭିତରରୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବ ଏବଂ ପିମ୍ପଲ୍ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିବ। ତେଣୁ ଦିନରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ।

ssss

ବାହ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ : ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, କୌଣସି ବାହ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ଅବଧି ସଂଶୋଧିତ ହେବା ପରେ ବ୍ରଣ ନିଜେ ଭଲ ହୋଇଯିବ, ତେଣୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଏହି ଉତ୍ପାଦଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ। , ଏହାକୁ ନିଜେ ଉଡାନ୍ତୁ : ଝିଅମାନଙ୍କର ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଥିବାବେଳେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୁଲ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ନିଜେ ନଖ ମାରି ଫୁଟେଇ ଦିଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଦୌ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ପିମ୍ପଲ୍ ଛୁଇଁବା ମଧ୍ୟ ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜେ ପିମ୍ପଲସ୍ ଫଟାନ୍ତି ତେବେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଚେହେରା ଦାଗ ହୋଇଯାଇଥାଏ।ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *