usum

ସକାଳୁ ଉଠି ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବାର ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ବିଶ୍ୱାସ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ଆପଣ !

HEALTH

ଜଳ ଅମୃତ ସହ ସମାନ ଅଟେ, ଆମ ଶରୀରରେ 70 ପ୍ରତିଶତ ଜଳ ମିଳିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଜଳ ଆମ ଚର୍ମକୁ କୋମଳ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆମକୁ ଅନେକ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗୁଁ ଆମେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ଅନେକ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିପାରିବା। ତେବେ ବନ୍ଧୁମାନେ କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ସକାଳୁ ଉଠି ଖାଲି ପେଟ ରେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବାର ଫାଇଦା କଣ କଣ ଆମ ଶରୀର କୁ ମିଳିଥାଏ? ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ।

ସୁସ୍ଥ ରହିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗରମ ପାଣି ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ। ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହା ଶରୀରକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଟକ୍ସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ଶୀତଦିନେ ଗରମ ପାଣି ଖାଇଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସବୁ ଋତୁରେ ଗରମ ପାଣି ଉପକାରୀ। ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ପାଣି ପିଇବା ଏବଂ ରାତିରେ ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ପରେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ରେ ମନ୍ଦ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ନାହିଁ।

ଗରମ ପାଣି ହଜମ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଏହା ଆମ ପାଚନ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବା ପରେ ଥଣ୍ଡା ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟରେ ତେଲକୁ ଦୃଢ଼ କରିଥାଏ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଅନ୍ତନଳୀର ଭିତର କାନ୍ଥରେ ଚର୍ବି ଜମା କରିଥାଏ, ଯାହା ଅନ୍ତନଳୀ କର୍କଟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ତଥାପି, ଯଦି ଆପଣ ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟା କେବେ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରହିବ।

drink

ଝିଅମାନଙ୍କରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଏବଂ ମୁଖ ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ସାଧାରଣ, କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଏହି ସମସ୍ୟା ପୁଅମାନଙ୍କଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ ।ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ଚୁପୁଡି ପିଇବା ମଧ୍ୟ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ କାରୀ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଆମ ଚର୍ବି କମାଇବା ସହିତ ଓଜନ ମଧ୍ୟ କମାଇ ଥାଏ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *