teaath

ଦାନ୍ତ ବିନ୍ଧୁଥିଲେ ତୁରନ୍ତ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର,ଶୀଘ୍ର ମିଳିବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୁ ମୁକ୍ତି |

Uncategorized

ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା। ଦାନ୍ତ ମୂଳ ସଫା ନହେବା କାରଣରୁ ବେଳେବେଳେ ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଯିଏ ଦାନ୍ତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦେଇ ଗତି କରିଛି, ସେ ଦାନ୍ତର ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ବୁଝିପାରେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବୁ ଯେ ଅନେକ ଲୋକ ଦାନ୍ତରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ବିନା ଔଷଧ ବିନା ଦାନ୍ତରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିପାରିବ। ହଁ, ଆପଣ ଠିକ୍ ଶୁଣିଛନ୍ତି, ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବାରେ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର ସାହାଯ୍ୟକାରୀ। ଲେମ୍ବୁ : ଲେମ୍ବୁ ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ। ଦାନ୍ତରେ ଲେମ୍ବୁ ଷ୍ଟ୍ରାଣ୍ଡ ଲଗାଇଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।

teeathh

ଭିଟାମିନ୍ ସି: ଖାଦ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଯାଇପାରିବ। ପ୍ରକୃତରେ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ହେଉଛି ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଯାହା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଏବଂ ଟିସୁ ମରାମତି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଭିଟାମିନ୍ ସି ର ମାତ୍ରା କମ୍, ପିରିୟଡୋଣ୍ଟାଲ୍ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ।

ପିଆଜ : ପିଆଜରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଆଣ୍ଟି-ଆଲର୍ଜି, ଆଣ୍ଟି-କର୍କିନୋଜେନିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି- ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ରହିଛି। ମୁଖ ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଗୋଲ ମରିଚ ; ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦାନ୍ତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି, ତେବେ ଏକ ଚାମଚ ଗୋଲମରିଚ ପାଉଡରରେ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଚାମଚ ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବେ ସେଠାରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ଆପଣ ଏଥିରୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପାଇବେ।

ରସୁଣ : ରସୁଣରେ ଏକ ଆଲିସିନ୍ ଯୌଗିକ ଅଛି ଯାହା ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ଅଟେ। କଞ୍ଚା ରସୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ସୋରିଷ ତେଲ: ତିନିରୁ ଚାରି ବୁନ୍ଦା ସୋରିଷ ତେଲ ମିଶାଇ ଦାନ୍ତ ଓ ପିପରର୍ମିଣ୍ଟ ଗୁଣ୍ଡରେ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ। ଏହା କେବଳ ଦାନ୍ତରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ, ବରଂ ଦାନ୍ତକୁ ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ। ଲବଙ୍ଗ: ଯଦି ଘରେ ଲବଙ୍ଗ ତେଲ ଥାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ଦାନ୍ତରେ ଲଗାଇଲେ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମିଳିବ ଏବଂ ଯଦି ଘରେ ତେଲ ନଥାଏ, ତେବେ ଲବଙ୍ଗକୁ ପାଟିରେ ରଖିବା ଦାନ୍ତକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ।

ଚାହା ଛେଦା : ଚା ଛେଦା କୁ ଗରମ ପାଣିରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅଂଶକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତୁ, ଏହା ଦାନ୍ତବିନ୍ଧା ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବ। ଏହା କେବଳ ଘରୋଇ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପାୟ ଅଟେ। ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ସର୍ବଦା ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *