ind

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଭଡ଼ାରେ ମିଳନ୍ତି ସ୍ତ୍ରୀ, ସତ୍ୟତା ଜାଣିଲେ ଉଡ଼ିଯିବ ହୋସ |

NEWS

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଏହି ଦୁନିଆରେ ଏମିତି କିଛି ବିଚିତ୍ର କଥା ଅଛି ଏବଂ ବିଚିତ୍ର ପରମ୍ପରା ରହିଛି ଯାହାକୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ଭଳି ସାଧାରଣ ଲୋକ ଶୁଣିଲେ ହୋସ ଉଡିଯିବା ସ୍ୱାଭାବିକ ଅଟେ। ତେବେ ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ତ ନିଜର ଅଜବ ଗଜବ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହି ଆସିଅଛି।

girl

ଆମ ଦେଶରେ ଅନେକ ଅନନ୍ୟ ରୀତିନୀତି ଅଛି, ଯାହା ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି। କିନ୍ତୁ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ଶୁଣିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ହୋଇପାରେ ବୋଲି କେହି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତର ଏକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ସ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଭଡା ରେ ଅଣାଯାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ରୋ-ଚ-କ କଥା।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସମୃଦ୍ଧ ରାଜ୍ୟ। ଭାରତରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଶିବପୁରୀଙ୍କ ସ୍ଥାନରେ ‘ଧାମ ପ୍ରଣାଳୀ’ ପ୍ରଚଳିତ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଶିବପୁରୀ ନାମକ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ମାଣ୍ଡି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଏ। ଯେଉଁଠାରେ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଚାକିରି ଦେବା ପ୍ରଥା ଅଟେ। ଏଠାରେ ଆପଣ ଯେକୌଣସି ମହିଳାଙ୍କୁ ୧ ବର୍ଷ ପାଇଁ ନିଜ ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ରଖିପାରିବେ। ଝିଅମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ୧୫,୦୦୦ ରୁ ୨୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ।

ଏହି ଅଭ୍ୟାସରେ, ମହିଳା ଗୃହିଣୀମାନେ ଖୁସିରେ ନିଜ ଝିଅକୁ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷକୁ ବର୍ଷସାରା ଭଡା ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଝିଅକୁ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିବାହ କରନ୍ତି। ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି, ସେ ଝିଅକୁ ୧ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ରଖିପାରିବେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

girll

ସେଠାରେ ୧୦ ରୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଷ୍ଟାମ୍ପ ପେପର ଅଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପୁରା ବୁଝାମଣା ପଢାାଯାଏ ଏବଂ ଲେଖାଯାଏ।ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ପତ୍ନୀ ଭଡା ରେ ଦେବା ପରମ୍ପରା ମଝିରେ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବନ୍ଦ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି।ଏହା ଉପରେ କାନୁନ ବାରମ୍ବାର ବାରଣ କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହା ଖୁଲମ ଖୁଲା ଚାଲିଆସୁଅଛି। ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *