dana

ମରିଗଲେ ବି ଏହି 2 ଟି ଜିନିଷ ର ଦାନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ, ଦୁଃଖ କେବେ ହେଲେ ପିଛା ଛାଡିବନି I

FACT

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଦାନ କରିବା ଏକ ମହତ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ତାର କୋଟି କୋଟି ଜନ୍ମର ପୁଣ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ମାନ୍ୟତା ଅଛି କି ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତି ବହୁତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା ସହ ଭଗବାନଙ୍କର ଆଶୀର୍ବାଦ ମିଳିଥାଏ ଯାହାଫଳରେ କି ମନୁଷ୍ୟକୁ ଜୀବନରେ ବହୁତ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଓ ଧନ ଧାନ୍ୟରେ ଘର ଭରି ଉଠେ । କିନ୍ତୁ ମନୁଷ୍ୟ ତାର ଅଜାଣତରେ ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଦାନ କରିଦିଏ ଯାହା ଫଳରେ ତାକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତାର ସମ୍ମୁଖିନ ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

laxmi

ଆମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛିକି କିଛି ଏମିତି ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ମହାପାପ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ । ଭୁଲରେବି କାହାକୁ ମୁନିଆ କିମ୍ବା ଧାରୁଆ ଜିନିଷ ଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରର ଶୁଖ ଶାନ୍ତି କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ ।ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିର କୁଣ୍ଡଳୀରେ ଶନି ଦୋଷ ଥାଏ ତାକୁ ତେଲ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଖରାପ ହୋଇନଥିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଖରାପ ତେଲ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି କି ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ହେଉ କି ଷ୍ଟିଲ ର ବାସନ କୁସନ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଷ୍ଟିଇଲ ବାସନ କୁସନ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୁଖ ଶାନ୍ତି ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ ଓ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ବାସନ କୁସନ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବସାୟରେ କ୍ଷତି ହୋଇଥାଏ ।ବାସୀ ଖାଦ୍ୟ କାହାକୁ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କର ଶରୀର ଖରାପ ହୋଇଥାଏ ।

ଏବଂ ଧନ ର ମଧ୍ୟ କ୍ଷୟ ହୋଇଥାଏ । ଘର ସଦସ୍ୟ କୌଣସି କୋଟ କଚେରୀ ମାମଲାରେ ପଡିପାରନ୍ତି ଏଥିପାଇଁ ବାସୀ ଖାଦ୍ୟ କାହାକୁ ବି ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଝାଡୁକୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ମାନଆଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ କେବେବି ଝାଡୁର ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରୁଷ୍ଟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ଘରର ଧନ କ୍ଷୟ ହେବାକୁ ଲାଗିଥାଏ ଓ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।

laxmi1

ଆପଣ କୌଣସି ପୁରୁଣା ବା ମଇଳା କପଡାର ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଖାସ କରି କୌଣସି ବ୍ରାହ୍ମଣଙ୍କୁ କେବେବି ହେଲେ ପୁରୁଣା ବସ୍ତ୍ର ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଗରିବ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ବସ୍ତ୍ର ଦାନ କରିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ମଇଳା ବସ୍ତ୍ର ନୁହେଁ । ଚିରା ଫଟା ଗ୍ରନ୍ଥ ବା ବହି ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସବୁବେଳେ ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ରହିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ନୂତନ ଗ୍ରନ୍ଥ ଦାନ କରିପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *