job

ଓଡ଼ିଶାରେ ଆସିଲା ବ୍ୟାଙ୍କରେ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ।

NEWS

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ କାରଣରୁ ପୀଡ଼ିତ ଲୋକଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସୁବିଧା ପାଇବାର ଅଧିକାର ଅଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଆଜି ବ୍ୟାଙ୍କ ମିତ୍ରସ୍ ଏବଂ ସେଲ୍ଫ୍ ହେଲ୍ପ ଗ୍ରୁପ୍ ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ବାଦଦାତାମାନଙ୍କୁ ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏ ପି ପାଦୀଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରିୟ ବୈଠକରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ନଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ଅଧିକ ଭିଏସଏଟ୍, ଏକ ପ୍ରକାର ଉପଗ୍ରହ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଷ୍ଟେସନ୍ ଯୋଗାଇବାକୁ ନାବାର୍ଡଙ୍କୁ କହିଥିଲେ |

bankk
ନାବାର୍ଡ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ 599 VSAT ପ୍ରଦାନ କରିଛି , ଗ୍ରାମୀଣ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସେବା ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କିଛି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ପାଦ କହିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥ ସଚିବ ଟି କେ ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 107 ଟି ବ୍ଲକ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରାୟ 1000 ଅଣବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଗ୍ରାମ ପଞ୍ଚାୟତରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ବାଦଦାତା ନିଯୁକ୍ତ ହେବ। ଦୁଇ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶା ଜୀବିକା ମିଶନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବାଦଦାତା ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଓଡ଼ିଶା ଜୀବିକା ମିଶନ ଏବଂ ସେଲଫ ହେଲପ ଗ୍ରୁପ SHG ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅଧୀନରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମିତ୍ରଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମ୍ବାଦଦାତା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତି ଦେବେ।, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ହଜାର ଜିପି ପାଇଁ ହଜାର ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ସମ୍ବାଦଦାତା ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଛଅ ହଜାର ଜିପିରେ ଛଅ ହଜାର ଜଣ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନେ ମାଗଣା ଆର୍ଥିକ କାରବାର କରିପାରିବେ।

jooo

ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଡିଜିଟାଲ ପେମେଣ୍ଟ ଉପରେ ସଚେତନତା ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରରେ ଏକ ତାଲିମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ବୋଲି ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ୟୁ କୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଗ୍ରାମିଆ ବ୍ୟାଙ୍କ OLM କୁ କର୍ପୋରେଟ ସମ୍ବାଦଦାତା ଭାବରେ ନିୟୋଜିତ କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମଡେଲ୍ ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଜିପିରେ ଗଡ଼ାଯିବ।

nabin

ଡିବିଟି ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆଧାର ବିହନ ପାଇଁ ମିଳିତ ଶିବିର ୬୨୧୦ ଜିପିରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ମୋଟ ଏ.୧୭ କୋଟି ଜାନ୍ଧାନ ଖାତାର ପ୍ରାୟ ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କ ସହମତିରେ ଆଧାର ବିହନ ହୋଇଛି।
ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜ୍ୟରେ ୫୧୩୮ ରୁ ଅଧିକ ବିସି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି। ଶତପ୍ରତିଶତ ରୁପେ କାର୍ଡ ଏବଂ ଆଧାର ସକ୍ଷମ ମେସିନ୍ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ମୁଦ୍ରା ବ୍ୟାଙ୍କ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ ୧୨.୫୭ ଲକ୍ଷ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲୋନ ହିସାବରେ ୩ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନ କହିଛନ୍ତି।, ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *