dana

ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକ ଦାନ ନଚେତ ଘରକୁ ଆସିବ ଅଶାନ୍ତି |

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ ବନ୍ଧୁଗଣ ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ରେ ସବୁବେଳେ “ଦାନ” ଏକ ମହତ ଗୁଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ସୁଫଳ ଗୁଡ଼ିକ ଭଲ ଭାବରେ ମିଳିବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସେହି ସମୟରେ, ଆମ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଭୁଲ୍ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ତଥାପି କେତେକ ଜିନିଷକୁ କେବେ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘର ଧନ ଅଭାବ ରୋଗ ବ୍ୟାଧି ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଏ। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କି ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଦାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଝାଡୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୂପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହା କଦାପି ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଝାଡୁ କୁ ଦାନ କଲେ |

ଘରର କିଛି ଲାଭ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଘରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଘରକୁ ଗରିବି ଆସିଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଝାଡୁ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା କୁହାଯାଏ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘର ଛାଡ଼ି ଚାଲିଯାନ୍ତି।ଘରକୁ ଧନ ଆସିବା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ। ରୋଜଗାର ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପଡେ।ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଲୁହା ବା ଷ୍ଟିଲ ରୁ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ କଦାପି ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଷ୍ଟିଲ୍ ବାସନ୍ ଦାନ କରିବା ଘରର ସୁଖ ଶେଷ କରେ। ଲୁହା ରେ ଶନି ବାସ କରନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବାସନ ପାତ୍ର ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦାନ କରିବେ ତେବେ ଶନି ଆପଣଙ୍କ ଘରର ମାନ ସମ୍ମାନ ସବୁ ହରଣ କରି ନେଇ ଚାଲିଯିବେ।

ତଥାପି, ଶନିବାର, ଶନି ଦେବ ଙ୍କୁ ରାଶି ତେଲ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ତେଲ ଖରାପ ନଥିବ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଥରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉନଥିବ । ଏହା କରିବା ଘରେ ଅଶାନ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରେ । ଭୋକିଲା ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଗୁଣବତ୍ତା କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଏକ ଭୋକରେ ଥିବା କୌଣସି ଭୋକିଲା କୁ ବାସୀ ଖାଦ୍ୟ ଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଘରେ ବାଦ ବିବାଦ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ଏହାଛଡା, କୌଣସି ଧାରୁଆ ଅସ୍ତ୍ର କାହାକୁ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଦାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଘରକୁ ଆସେ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଜୀବନ ଘରେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ। ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *