dhumarapana

ସିଗାରେଟ ଛଡ଼େଇବାର ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପାୟ ,ଜାଣନ୍ତୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ର ଏହି ଚିକିତ୍ସା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଧୂମପାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିଛୁ। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଲୋକ ଯେଉଁମାନେ ଧୂମପାନର କ୍ଷତି ଜାଣିପାରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଏହାକୁ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ। ମାର୍ଚ୍ଚ 10 ରେ ଧୂମପାନ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ନେବାରର ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି ଯେମିତିକି ସେମାନେ ଧୂମପାନ ଆଜି ଆଉ କରିପାରିବେ ନାହିଁ ମାତ୍ର ବହୁତ ଜମାବି କର ନାହିଁ କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ ହସ ଆଉଥରେ ଧୂମପାନ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରିଥାଏ। ଧୂମପାନକାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ନଷ୍ଟ ହେଉଥିବା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ । ବଢୁଥିବା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ସନ୍ଧାନ ହୋଇଛି “ଧୂମପାନକାରୀ ର ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା କୋଭିଡ ର ମୃତ୍ୟୁଠାରୁ ଅଧିକ କି?” ଦାୟିତ୍ ସିଗାରେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆମ ଶରୀରରେ 7000 କ୍ୟାମିକଲ୍ ନିଶ୍ୱାସ ନେଉଛୁ।

smokke

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଏପରି ଭାବରେ, ଆମେ ଶୋଷିତ ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇଯିବା, ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରିବ କି? ଧୂମପାନ କରି ଆପଣ କିପରି ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ୍ କରିପାରିବେ? ଧୂମପାନ ଗ୍ରହଣ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଠିକ୍ ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ କିପରି ଧୂମପାନକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବେ? ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛୁ କିଛି ସହଜ ଉପାୟ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି?

ଭିଟାମିନ୍ ସି ଗ୍ରହଣ ସହିତ ଧୂମପାନର ଇଚ୍ଛା କମ୍, ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିତ୍ୟାଗରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦେଇପାରେ। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କମଳା,ଟଭା, ଲେମ୍ବୁ, ଏବଂ ଚୂନଟି ଧୂମପାନ ନକରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଧୂମପାନ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ, ତାଜା ଧନିଆ, କଦଳୀ ଏବଂ ପତ୍ରଗୁଡିକ ନିୟମିତ 1 ଗ୍ଲାସ୍ କମଳା ରସ ସହିତ (ଏଥିରୁ ଗୋଟିଏ) ନିଅନ୍ତୁ ।ଏହା ଧୂମପାନ କରିବାର ଇଚ୍ଛା ହ୍ରାସ କରିବ ।ଏଥିରୁ ଅଲଗା, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଧୂମପାନ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କର, 1 ଗ୍ଲାସ୍ କମଳା ରସ କିମ୍ବା ଲେମ୍ବୁ ଖାଅ।
ନିକୋଟିନ୍ ନିଶାଙ୍କଠାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏହା ସହଜ ଏବଂ ଭଲ ଉପାୟ ଅଟେ।

ଧୂମପାନ ନିଦାନକୁ ପାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପତ୍ର ଜୁସ ମଧ୍ୟ ପିଇ ପାରିବେ। ଏହାର ପତ୍ରରେ କମଳା ଠାରୁ 2 ଗୁଣ ଅଧିକ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅଛି। ଡିସ୍କନକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ 1.5 ଲିଟର ପାଣି ନିଅନ୍ତୁ। ୧୦୦ ଗ୍ରାମ ପତ୍ର ଭର୍ତ୍ତି କରନ୍ତୁ । ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଅଧା ନୁହେଁ, ପାଣି ଫୁଟାନ୍ତୁ। ମାନସିକ ଅବସାଦ ସମସ୍ୟା ଏହି ନିର୍ଣ୍ଣୟ ବ୍ୟବହାରରୁ ମଧ୍ୟ ଅପସାରଣ କରାଯିବ ।ଏହା କରିବା ସହାୟକ ହେବ।

କ୍ଷୀର କମ୍ ଧୂମପାନ କରିବାର ଇଚ୍ଛା କରେ; କ୍ଷୀର ପିଇବା ଧୂମପାନ ନିଶା କୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ। ଏହା ନିକଟରେ ଡ୍ୟୁକ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଦ୍ବାରା ରିସର୍ଚ୍ଚ ରୁ ଜଣା ପଡିଛି ଯେ ନିୟମିତ ଧୂମପାନ କରିବା ନିୟମିତ ଭାବରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହ୍ରାସ କରିହେବ । କ୍ଷୀରରେ ତ୍ରିପୋଫାନ୍ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ମନୋବଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ। କ୍ଷୀରକୁ ଅଧିକ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ କରିବାକୁ, ତୁମେ କିଛି ହଳଦୀ, କଦଳୀ, ପିସ୍ତ ବାଦାମ ପରି ଜିନିଷ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ ।ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ଭଲ କରିଥାଏ। କ୍ଷୀର ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *