mandira

ଭୂଲରେ ଘରର ଏହି ଦିଗରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଠାକୁର ଘର ନଚେତ ମହା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବେ |

FACT

ଘର ଭିତରେ ଏକ ଛୋଟ ପବିତ୍ର ସ୍ଥାନ ଅଛି, ଯାହାକୁ ଘରର ମନ୍ଦିର କୁହାଯାଏ ।ଯେଉଁଠାରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରନ୍ତି।ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଘରର ମନ୍ଦିରକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଘରର ମନ୍ଦିର ପୂଜା କରାଯାଏ, ଏହା ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅପସାରଣ କରେ ଏବଂ ଘରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ଯୋଗାଯୋଗ ଅଛି। ଘରର ମନ୍ଦିରକୁ ଉପାସନା କରି ଘରେ ସୁଖ ଓ ଶାନ୍ତି ରହିଥାଏ।

laxmi1

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମ ଘରର ମନ୍ଦିର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଭାସୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମନ୍ଦିରଟି ଗୃହ ଭିତରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଭରସା ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଅଛି। ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଘରର ମନ୍ଦିରରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଏକ ଇଶ୍ୱରୀୟ ଶକ୍ତି। ଏହି ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରି ଶକ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେବୁ, ଘରର ମନ୍ଦିର ସହିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜଡିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିଲି। ଯଦି ଗୃହର ମନ୍ଦିର ଭୂତମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଉପାସନା କରେ, କିନ୍ତୁ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ନିକଟରେ, ଜୀବନ ଆସିବା ଆରମ୍ଭରେ ଘରର ମନ୍ଦିର ନାହିଁ। ପୂଜା ସତ୍ତ୍ୱେ, ଜୀବନର କାହା ସହିତ ଏକ ଟେନସନ ଅଛି। ଆଜି, ଆମେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆକ୍ରମଣକାରୀ ବୋଲି ଭାବି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ।

ଏହି ଦିଗରେ ମନ୍ଦିର ରଖିଲେ ହୋଇଥାଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ; ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ବାହ୍ୟରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ମନ୍ଦିର ହେବ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଚିନ୍ତା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଯଦି ଏହି ଦିଗରେ ଏକ ଘର ମନ୍ଦିର ଅଛି, ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ, ଘରର ମୁଖ୍ୟ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ | ଅନିୟମ ହେବା ହେତୁ ମନ୍ଦିରଟି ଏହି ଦିଗରେ ନିର୍ମିତ ହେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ମନ୍ଦିର କେବେବି କୋଣରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ଦିଗଟି ଅସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଏହି ମନ୍ଦିର ମନ୍ଦିର ଅଛି ଏବଂ ଘରର ସଦସ୍ୟମାନେ ଉପାସନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଲାଭ ପାଇବ ନାହିଁ। ସଦସ୍ୟମାନେ ଧର୍ମକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ। କେବଳ ଏହା ନୁହେଁ, ବରଂ ପେଟ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଥିବା ଅସୁବିଧାରେ ଯୋଗ କରୁଥିବା କାରଣରୁ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି। ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସ୍ୱର ମଧ୍ୟ ଅଧିକଗୁହେ, କାରଣ ଘର ପରିବାରରେ ଥିଓଷ୍ଟର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ।

ଏହି ଦିଗରେ ଠାକୁର ଘର ରଖିଲେ ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୁଏ; ଆମ ଘରର ମନ୍ଦିର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଠାରୁ, ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆସେ, ଯାହା ଘରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ। ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରୀ ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ମନ୍ଦିର ଆଙ୍ଗଲା ଭିତରେ ଅଛି, ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭୟଙ୍କର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଏହି ଦିଗରେ ମନ୍ଦିର ଥାଏ, ତେବେ ଏହି କାରଣ ରୁ, ପୁତ୍ର କିମ୍ବା ଝିଅଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ହୁଏ।

girl

ଏହି ଦିଗଟି ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ବ୍ରହ୍ମଦିଗ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ, ଏହି ସମୟରେ, ଏହି ଘର ଘରର ଭିତରେ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ଯୋଗାଯୋଗ ଏବଂ ଘରର ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଅଛି। ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *