Tuesday, April 20, 2021

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି ଚା ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଭାରୀ ହୋଇପାରେ ।

HEALTH

ବନ୍ଧୁଗଣ ଭାରତରେ ଚା କେବଳ ଏକ ପାନୀୟ ନୁହେଁ ବରଂ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭାବନା ଦିନ ଚା ’ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ସନ୍ଧ୍ୟା ଚା’ରେ ଶେଷ ହୁଏ। ପାରିବାରିକ ସମାବେଶ ହେଉ କିମ୍ବା ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ପାର୍ଟି ହେଉ, ଲୋକମାନେ ଚା ପିଇବାର ସୁଯୋଗ ଖୋଜନ୍ତି ଚା’ର ସୁବିଧା ଏବଂ ଅସୁବିଧା ପ୍ରାୟତ ନିରୁତ୍ସାହିତ ହୁଏ ଚା’ର ସୁସ୍ଥ ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ବଜାରକୁ ଆସିଛି। ଚା’ରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଭୁଲ ସମୟରେ ଏହାକୁ ପିଇଲେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବେଡ୍ ଟି ଠିକ୍ ନୁହେଁ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଘରେ|

ଲୋକମାନେ ସକାଳେ ଅଦା ମିଲର ଶବ୍ଦ କରନ୍ତି ଅନେକ ଲୋକ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଚା ପିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବିଶେଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ, ବେଡ୍ ଚା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ସକାଳେ ପ୍ରଥମେ ଚା ’ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ ଖାଲି ପେଟରେ ଚା କିପରି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ଶିଖନ୍ତୁ।ଖାଲି ପେଟ ଚା ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ଖାଲି ପେଟ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଏସିଡ୍ ଏବଂ କ୍ଷାରୀୟ ସନ୍ତୁଳନ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ |

tea23

ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ମେଟାବୋଲିକ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ବ୍ୟାହତ ହୋଇପାରେ ଚା ଡାଇୟୁରେଟିକ୍ ଅଟେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଜଳ ବାହାର କରି କାମ କରେ ଯେତେ ବେଳେ ଆପଣ ଶୋଇବା ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି, ରାତାରାତି ପାଣି ନ ପିଇବା କାରଣରୁ ଶରୀର ଡିହାଇଡ୍ରେଡ୍ ରହିଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚା ’ସମସ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇପାରେ ଖାଲି ପେଟରେ ଚା ’ପିଇବା ମଧ୍ୟ ସମତଳତା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି କ୍ଷୀରରେ ଲାକ୍ଟୋଜ୍ ଥାଏ କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ଯଦି ଲାକ୍ଟୋଜ ପେଟରେ ଖାଲି ପେଟରେ ପହଞ୍ଚେ।

ଏହିପରି ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ ଯଦି ଆପଣ ଚା ବିନା ବିଛଣାରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାର କ୍ଷତି ହ୍ରାସ କରିବାକୁ କିଛି ପଦ୍ଧତି ଆପଣ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ ପ୍ରଥମେ ଉଠ ଏବଂ ପାଣି ପିଅ ଆପଣ ଉଷୁମ ପାଣି ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ। ସକାଳେ ଉଠ ଏବଂ ପାଣି ପିଅ, ଏକ ଫଳ ଖାଅ ଏହା ପରେ ଆପଣ ଚା ’ପିଇପାରିବେ ଆରମ୍ଭରେ ଆପଣଙ୍କର ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଏତେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ନୁହେଁ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ର ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *