retu

ଝିଅମାନେ ପିରିୟଡ଼ ସମୟରେ ଆଦୌ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ଭୂଲ ନଚେତ ହୋଇପାରେ ଅସୁବିଧା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ।ମାସିକ ଧର୍ମ ଅବଧି ଯଦିଓ ମହିଳାମାନେ ଅସୁବିଧାରେ ଯିବେ, କିନ୍ତୁ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଅଟେ। ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ସମୟରେ ମହିଳାମାନେ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି। ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ଟିପ୍ପଣୀ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ଅଛି।ଅତଏବ, ଏହି ଦିନଗୁଡ଼ିକରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍।କୌଣସି ଜୀବାଣୁ ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବୁ।

କିଛି ମହିଳା ଦିନସାରା ସମାନ ପ୍ୟାଡରେ ରୁହନ୍ତି। ପିରିୟଡ଼ ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ପ୍ୟାଡ୍ କିମ୍ବା କପଡା ପରିବର୍ତ୍ତନରେ ଥିବାବେଳେ, ଆଦୌ ଧାରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପ୍ରଥମେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ତୃତୀୟ ଦିନରେ ପ୍ରତି 6 ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ୟାଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ। ଏହା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେଠାରେ କୌଣସି ରହେ ରହିବ ନାହିଁ। ଚତୁର୍ଥ ଏବଂ ପଞ୍ଚମ ଦିନରେ 9 ରୁ 9 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ୟାଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ।

ପିରିୟଡ଼ ଅବଧିରେ ମହିଳାମାନେ ସର୍ବଦା ଭଲ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହା ର’କ୍ତସ୍ରାବକୁ ଶୋଷିବେ ଏବଂ ଏହା ର’କ୍ତରେ ବିସ୍ତାର କରିବ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ସୃଷ୍ଟି ହେବ ନାହିଁ। ଇଂଫେସନ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ, ଏହା ସ୍ୱଚ୍ଛତା ହେତୁ ଏକ ସମସ୍ୟା, ତେଣୁ କେବଳ ସମୟର ଅବଧି ସଫା କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଆପଣ ସୂଜନ ସମସ୍ୟାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଆଜିକାଲି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ କ୍ରିମ୍ ବଜାରରେ ଆସେ। ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ରାଶାଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବ। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ପ୍ୟାଡ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତି, ଏହି କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। କିନ୍ତୁ ଏହି କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଡାକ୍ତରଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ।

ପିରିୟଡ଼ ଅବଧିରେ, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ସାନିଟାରୀ ପ୍ୟାଡକୁ ବଦଳାଇବ, ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟ କୁ ସଫା କରିବା ପରେ ପାଉଡର ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ସହିତ, ଝାଳ ସନ୍ତସନ୍ତିଆ ପଣ ଶୁଖିବ ଏବଂ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେବ। ଯଦି ଆପଣ ପୂର୍ବରୁ ଇଂଫେସନ ଅଭିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ପାଉଡର୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *