2

ଝିଟିପିଟି କୁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଘରୁ ବାହାର କରିବାର ସହଜ ଏବଂ ଘରୋଇ ଉପାୟ |

SCIENCE

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁ ଯେ ଆମେ ଆମ ଘର ସଫା ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳିତ ରଖୁ । ତଥାପି, ଏହା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ । ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନସୈଳୀ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ସହିତ, ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଘର ସଫା କରିପାରିବେ ନାହିଁ । ଏହା ସହିତ, ଘରର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଅଳନ୍ଧୁ ଏବଂ କୋଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରାୟତ ମଇଳା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କୀଟପତଙ୍ଗ,ଅସରପା ପରି ଏବଂ କଝିଟିପିଟି ମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ।

ଘର ଝିଟିପିଟି ମାନେ ଘର ପାଇଁ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ସେଗୁଡ଼ିକ ନିରୀହ ଏବଂ ଶାନ୍ତ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଏତେ ଖରାପ, ତୁମେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବ ତ ଘରକୁ ମଇଳା କରିଦିଅନ୍ତି। ଯଦି ସେ ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ସେ ତୁମ ଘରରୁ ଦୂରେଇ ଯିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ ସେମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ବହୁତ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଘର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ। ତେଣୁ ଏହି କକ୍ଷଗୁଡ଼ିକରୁ ଝିଟିପିଟି ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ସରଳ ଗୃହର ଉପାୟ କହିବୁ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଘର ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବ।

ଗୋଲ ମରିଚ ସ୍ପ୍ରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ : ଗୋଲମରିଚ ଏକ ପରିଣାମ ହେଉଛି ଝିଟିପିଟି କୁ ବାଧା ଦେଇ ଏକ ସର୍ବ-ଗୁଣାତ୍ମକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ତୁମେ ଘରେ ଗୋଲମରିଚ ପାଉଡର ମିଶ୍ରଣ କର ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଝିଟିପିଟି ରହୁଥିବା ସ୍ଥାନ ଏବଂ କୋଣରେ ଏହାକୁ ସିଞ୍ଚନ କର । ଆପଣ ଗୋଲମରିଚ ଗୁଣ୍ଡ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚିଲି ଫ୍ଲେକ୍ କିମ୍ବା ରେଡ୍ ଚିଲି ପାଉଡର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

liz

ଅଣ୍ଡାର ଚୋପା ରଖନ୍ତୁ ; ସେହି ଅଣ୍ଡାକୁ ଫୋପାଡି ଦିଅ ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ଝିଟିପିଟି ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। କେବଳ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ କପଡ଼ାରେ ଗୁଣ୍ଡ କରି ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ଝିଟିପିଟି ଆସନ୍ତି ସେଠାରେ ଟାଙ୍ଗି ଦିଅନ୍ତୁ, ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ । ଅଣ୍ଡାରୁ ଆସୁଥିବା ଗନ୍ଧ କୁ ଝିଟିପିଟି ନାପସନ୍ଦ କରେ ଏବଂ ଏହିପରି ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ।

କୋଣରେ ପିଆଜ କିମ୍ବା ରସୁଣ ରଖନ୍ତୁ ; ଉଭୟ ପିଆଜ ଏବଂ ରସୁଣର ଏକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଥାଏ, ଯାହା ଘରର ଆଦ୍ରତା ଗୁଡ଼ିକୁ ହଟାଇବାକୁ ଜଣାଶୁଣା। ଝିଟିପିଟି ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କ ଘରର କୋଣରେ ରସୁଣ ଏବଂ ପିଆଜର କିଛି ଖଣ୍ଡ ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ଘରୁ ପଳାଇବେ ନାହିଁ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏପରିକି ଫେରିବ ନାହିଁ।

ନଫଥାଲିନ୍ ବଲ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ; ନାପଥାଲେନ ବଲ୍ ଗୁଡିକ ପ୍ରାୟତ ମୂଷା ଏବଂ କୀଟପତଙ୍ଗରୁ ବଲ୍ସକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏଗୁଡ଼ିକ ଝିଟିପିଟିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କାରଣ ସେମାନେ ବଲରୁ ଆସୁଥିବା ତୀକ୍ଷ୍ଣ ବାଡର ସହି ପାରିବେ ନାହିଁ। ତୁମେ ସେମାନଙ୍କୁ ଖରାପ କୋଣରେ ରଖିବ, ସେଲରେ ରଖିବା ଏବଂ ତୁମର ଘର କୌଣସି ଜିନିଷକୁ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟରେ ରଖିବା।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *