kiddny

କିଡିନି ଖରାପ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥାଏ ଏହି ୫ଟି ସଂକେତ,ତୁରନ୍ତ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ କିଡିନି ଆମ ଶରୀରର ଗୋଟିଏ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଅଟେ।ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ କିଡନୀ ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରରୁ ଆବର୍ଜନା ଏବଂ ଅତିରିକ୍ତ ଜଳକୁ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଫିଲ୍ଟର୍ କରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଡନୀ ସୁସ୍ଥ ନଥାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାର୍ଥ୍ରୂମ ରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ।ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ହୃଦଘାତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ।

ଆଜିକାଲି ଲୋକଙ୍କ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି କିଡନୀ ରୋଗ।କିଡନୀ ଫିଲ୍ଟର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଏବଂ ରକ୍ତରୁ ଅଧିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ କିଡନୀ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। କିଡନୀ ବିଫଳ ହେବା ମାତ୍ରେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ। ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ସହଜରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ କେବଳ 10 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ କିଡ୍ନୀ ରୋଗ ଅଛି।

kiddddny

ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ମଧୁମେହ, କିଡନୀ ବିଫଳତାର ପାରିବାରିକ ଇତିହାସ ଇତ୍ୟାଦି ଅନେକ କାରଣରୁ କିଡନୀ ରୋଗ ହୁଏ, କିନ୍ତୁ କିଡନୀ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଥମେ ଦେଖାଯାଏ।ସେଗୁଡିକ ଏତେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିୟମିତ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଡିନି ଫେଲ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମିଳୁଥିବା ୫ଟି ବଡ଼ ସଂକେତ।

ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ଳାନ୍ତ: କିଡନୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନିୟମିତତା ରକ୍ତରେ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଅପରିଷ୍କାରତା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କୁ କ୍ଳାନ୍ତ ଏବଂ କମ୍ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଶୋଇବାରେ ଅସୁବିଧା: ଯେତେବେଳେ କିଡନୀ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଫିଲ୍ଟର୍ କରେ ନାହିଁ, ସେମାନେ ରକ୍ତରେ ରହିଥା’ନ୍ତି ଯାହାକି ପ୍ରତିଦିନ ଶୋଇବାରେ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ଶୁଖିଲା ଏବଂ କୁଞ୍ଚିତ ଚର୍ମ: ଶୁଖିଲା ଏବଂ କୁଞ୍ଚିତ ଚର୍ମ କିଡନୀ ଜନିତ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ରକ୍ତରେ କୌଣସି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ନାହିଁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଖରାପ କରିଥାଏ। ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା: ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ବିଶେଷ କରି ରାତିରେ, ଏହା କିଡନୀ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଫିଲ୍ଟରଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି।

kiddnny

ଆଖିର ଟାଣ: ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଲିକ୍ ହେଉଛି ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ଅଧିକ ଶୁଖିଲା ଲେଞ୍ଜେରା ଘଟୁଛି। ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଆଖି ଜଲଦି ନଖୋଲିବା ଇତ୍ୟାଦି କିଡିନି ଫେଲ ର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।

ଆମେ ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଓଡ଼ିଆ ଖବର,ଭାଇରଲ ନ୍ୟୁଜ, ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *