Monday, October 18, 2021
calsimum

ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବ ହେଲେ ମିଳିଥାଏ ଏହି ସବୁ ସଂକେତ,ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ ଓ ନିବାରଣ |

HEALTH

ନମସ୍କାର, ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କାରଣ ଶରୀରର ଅସ୍ଥି କୋଲିୟମଙ୍କଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ । କିନ୍ତୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବୟସ ବଢ଼ିବା ପରେ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବ ହେବା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ।

ଏକାସାଙ୍ଗରେ, ଆମ ଶରୀରର ଅଦରକାରୀ କାଲସିୟାମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମେ କ୍ୟାଲସିୟମ ର ପରିମାଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆମ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିବାର ଏକ କାରଣ ଅଛି, ଏହାର ହ୍ରାସ ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀର ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ସେଥିପାଇଁ ଆଜିର ପୋଷ୍ଟରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି କଥା କହିବୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଜାଣି ପାରିବେ ଯେ ଶରୀରର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଜାଣିବା।

call

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ କମିଯାଏ, ସେତେବେଳେ ହାତ ଓ ପାଦରେ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ଏହା ବଧିର ପରି ମନେହୁଏ। କ୍ୟାଲସିୟମ କମିଗଲେ ଶରୀରର ଆଣ୍ଠୁ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ। ଜଏଣ୍ଟ ପେନ। ଗଣ୍ଠି ରୁ କଁ କଁ ଶବ୍ଦ ଶୁଭିବା।ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ଇତ୍ୟାଦି କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବର ସଂକେତ ଦେଇଥାଏ।

ଡିପ୍ରେସନ, ଉଦାସୀନତା ସମସ୍ୟା ସହିତ ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ଏବଂ ହାଡରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରେ, ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏପରି ସଙ୍କେତ ପାଇପାରିବେ। ତେଣୁ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମର ପରିମାଣ ହ୍ରାସ ହେଉଛି । ଯଦି ଶରୀରରୁ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବ ହୁଏ ତେବେ କୌଣସି ଜିନିଷ ଟେକା ଉଠା କରିବା ସମୟରେ, ଆଣ୍ଠୁ,ଅଣ୍ଟା,କହୁଣୀ ଇତ୍ୟାଦି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ।

କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବ କିପରି ପୂରଣ କରିବେ? ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଆପଣ ଟିପ ଆକାରର ଚୂନ କୁ ପାଣି ରେ ଗୋଳାଇ ପିଇ ପାରିବେ ଏବଂ ଏଭଳି ମାସେ ପିଇବା ପରେ ପୁଣି ୧୫ ଦିନ ଅନ୍ତରାଳ ରେ ଆରମ୍ଭ କରି ପାରିବେ ଆପଣ ୩ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଭାବ ପୂରଣ କରି ପାରିବେ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *