jalapari

ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସମୁଦ୍ର କୂଳରେ ମିଳିଲା ଅସଲ ଜଳପରି, ଝିଅ ର ଶରୀର କିନ୍ତୁ ….

NEWS

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଜଳପରି ଏହି ଶବ୍ଦ ନିଜେ ବହୁତ ରୋମାଞ୍ଚ ଏବଂ ରହସ୍ୟ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି ମନ କାହାଣୀ ଏବଂ ଉପନ୍ୟାସ ଦୁନିଆରେ ପହଞ୍ଚେ ଯାହାକୁ ଆମେ ଜଳପରୀଙ୍କ କଳ୍ପନା ମାତ୍ରେ ଆମ ପିଲାଦିନରୁ ଶୁଣିଛୁ, ପଢ଼ିଛୁ ଏବଂ ଦେଖିଛୁ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଜଳପରି ମାନେ ମେଲୋଡିରେ ଗୀତ ଗାଇ ମଣିଷକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ ସେମାନଙ୍କର ଗୀତ ଶୁଣି ଅନେକ ମଣିଷ ଜାହାଜରୁ ସମୁଦ୍ରକୁ ଡେଇଁପଡିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ସେମାନେ ଜାହାଜ ଅଧିନାୟକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରି ବଡ଼ ଜାହାଜକୁ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ତେଣୁ କିଛି ଭଲ ମର୍ମାଏଡ୍ ବୁଡ଼ି ଯାଉଥିବା ମଣିଷକୁ ରକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି।

ମଣିଷକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଜଳସ୍ରୋତ ସମୁଦ୍ରର ଗଭୀରତାରେ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଆଯାଏ ଜାଲପାରିସ୍ ଭୁଲିଯାଆନ୍ତି ଯେ ମଣିଷ ଜଳ ତଳେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରିବ ନାହିଁ। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ସମୁଦ୍ର ଲୁଟେରାମାନେ ମର୍ମାଡର ଗୀତକୁ ଅଭିଶାପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ ସେ ଏକ ସମୁଦ୍ର ଦେବୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜଲପାରିସ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ସମୁଦ୍ର ପ୍ରାଣୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନ ହୁଅନ୍ତି। ରାମାୟଣ କାଳରେ ଜାଲପାରି ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମାଳା ରାବଣଙ୍କ ଝିଅ ଥିଲେ ଯାହାର ଶରୀର ଅଧା କାନିଆ ପରି ଏବଂ ଅଧା ମାଛ ପରି ଥିଲା। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ରହିଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ହନୁମାନଜୀ ଲଙ୍କା ପାଇଁ ଏକ ସେତୁ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣମାଳା ଗୁପ୍ତରେ ପଥରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ।

pari

ଯାହାଫଳରେ ସେହି ସମୁଦ୍ରରେ ରାମ ସେଟୁ ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ ଭାନାର ସେନାକୁ ହଇରାଣ କରିଥିଲା ମହାଭାରତରେ ଅର୍ଜୁନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଉଲୁପିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମର୍ମୀ ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ୟୁରୋପ, ଏସିଆ ଏବଂ ଆଫ୍ରିକାର କେତେକ ଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ମର୍ମେଡ୍ ପରି ଅନେକ ଚରିତ୍ର କାହାଣୀ ସଂସ୍କରଣରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଯଦିଓ ଆଜି ମଧ୍ୟ ମର୍ମାଡର ରହସ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଖୋଲାଯାଇ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଯେ ମର୍ମାଏଡ୍ ଥରେ ପୃଥିବୀରେ ଥିଲେ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *