Sunday, May 22, 2022
dibatic

ଡାଇବେଟିସକୁ କରିବ ମୂଳରୁ ଶେଷ |

HEALTH

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ମଧୁମେହ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ ଯାହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ନଷ୍ଟ ହେବା ମାତ୍ରେ ରୋକିବା ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସତର୍କତା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଯେହେତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ କହିସାରିଛୁ ମଧୁମେହରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ଡାଇବେଟିସ୍ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ଶିକାର କରିଥାଏ ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣକୁ ଆପଣ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ମଧୁମେହର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତ ମଧୁମେହ ଔଷଧ ସେବନ କରନ୍ତି କିଛି ଲୋକ ପରସ୍ପର ପରାମର୍ଶ ପରେ ହିଁ ମଧ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଫୁଲ ବିଷୟରେ।

ଡାଇବେଟିସ୍ ପାଇଁ ପନିର ଫୁଲ ଯଦି ଆପଣ ମଧୁମେହରେ ଡାଏଟ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ କଥା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଡାଇବେଟିସ୍ ହ୍ରାସ ଏବଂ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଆମେ ପନିର ଫୁଲ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ପନିର ଫୁଲ ଭାରତ, ପାକିସ୍ଥାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଦେଖାଯାଏ ପନିର ଫୁଲ ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ପନୀର ଫୁଲ ମଧୁମେହ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ପନିର ଫୁଲର ଚମତ୍କାରୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା।

ପନିର୍ ଫୁଲ ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଫୁଲ ମଞ୍ଜି ଯାହା ମୁଖ୍ୟତ ଭାରତରେ ମିଳିଥାଏ ଅନେକ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଔଷଧରେ ପନିର ଫୁଲ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ପନିର ଫୁଲ ସ୍ୱାଦରେ ମିଠା ନିଦ୍ରାହୀନତା, ସ୍ନାୟୁ, ଆଜମା ଏବଂ ମଧୁମେହ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୁଏ। ମଧୁମେହ ପାଇଁ ପନିର ଫୁଲର ବ୍ୟବହାର ମଧୁମେହ ହେଉଛି ଏକ ରୋଗ, ଯାହାର ଲକ୍ଷଣ ଶୀଘ୍ର ନଷ୍ଟ ହେବା ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଯେହେତୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ କହିସାରିଛୁ ମଧୁମେହରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଆପଣ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞ ରିତୁ ଆରୋରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଏକ ଔଷଧ ଯାହା ମଧୁମେହ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ଏହା କେବଳ ଆମ ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନର ପରିମାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ଆମ ଅଗ୍ନାଶୟର ବିଟା କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ ମରାମତି କରେ। ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହରେ, ଅଗ୍ନାଶୟ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ଥିବା ବିଟା କୋଷଗୁଡ଼ିକର କ୍ଷତି ହେତୁ ଆମ ଶରୀର ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ଶରୀର ଏହି କାମ ପାଇଁ ବାହ୍ୟ ଉତ୍ସ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ଏବଂ ତା’ପରେ ପନିର ଫୁଲ ଆମକୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ଏହା ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହଜ ଅଟେ ରାତିସାରା ପାଣିରେ ୭ରୁ ୧୦ ପନିର ଫୁଲ ରଖନ୍ତୁ ତା’ପରେ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ସେହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ କୁଟିଜ ପନିର ଫୁଲର ସାହାଯ୍ୟରେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବା। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *