Thursday, September 23, 2021
sankha

ଦକ୍ଷିଣାବର୍ତୀ ଶଙ୍ଖ ଘରେ ରଖିଲେ କଣ ହୁଏ? ଏହି ଶଙ୍ଖ ଆପଣଙ୍କୁ କରିବ କୋଟିପତି |

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ଶଙ୍ଖର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ରହିଛି। ଯେଉଁ ଘରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଶଙ୍ଖ ବିଧି ଦ୍ୱାରା ପୂଜା କରାଯାଏ, ସେଠାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଜେ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ରଖିଥାନ୍ତି। ଏହାର ଏକ ଲୋକ କଥା ଅଛି। ବିଦ୍ୟା ଦେବୀ ସରସ୍ୱତୀ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶଙ୍ଖ ଧାରଣ କରନ୍ତି। ସେ ନିଜେ ବୀଣା ଓ ଶଙ୍ଖକୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସ୍ୱଳ୍ପ ବୁଦ୍ଧିମାନ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ପୂଜା କରି ଏହାର ଜଳ ପିଇ ଜ୍ଞାନବାନ ହୋଇଯାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଶଙ୍ଖ ବିଷୟରେ କିଛି ମଜାଦାର ଜିନିଷ ଜାଣିବା।

ଶଙ୍ଖର ଆକୃତି ଏବଂ ଗଠନ ସମାନ। ନାସା ଅନୁଯାୟୀ, ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଜ୍ଞାନ ଶକ୍ତି ନିର୍ଗତ ହୁଏ। ଯାହା ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆକୁ ନଷ୍ଟ କରି ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦୈବୀ ଶକ୍ତି ଲୋକଙ୍କୁ ପଠାଇଥାଏ । ଶଙ୍ଖ କ୍ୟାଲସିୟମରେ ତିଆରି।ଏଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣ ରେ ଥାଏ। ରାତିସାରା ପାଣି ରଖି ସକାଳେ ଏହି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ।

sankha

ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଏକାସାଙ୍ଗରେ 3 ଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କୁମ୍ବକ, ଆକର୍ଷଣୀୟ, ପ୍ରାଣାୟାମ। ହୃଦ୍ଘାତ, ରକ୍ତଚାପର ଅନିୟମିତତା, ଆଜମା ଏବଂ ମାଇଗ୍ରେନ ପେନ ଭଲ ହୁଏ। ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଫୁସଫୁସ କୁ ଦୃଢ଼ କରେ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖେ।ବିଶେଷଜ୍ଞ ଙ୍କ ମତରେ ଏକ ଶଙ୍ଖ ରେ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ରୋଗୀ ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତି। ଉତ୍ତେଜନା କମ୍ ହୁଏ। ଶଙ୍ଖ ର ଶବ୍ଦ ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ।

ଘରେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅଶାନ୍ତ ଆତ୍ମାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଚାଉଳକୁ ଶଙ୍ଖ ରେ ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଟଙ୍କା ରଖୁଥିବା ଲକର ରେ ରଖନ୍ତୁ, ଅନ୍ନପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍କ କୃପା ବିସ୍ତାର କରେ। ଏକ ଦୋକାନ, ଘର, ଅଫିସ୍, କାରଖାନା ଇତ୍ୟାଦିରେ ଶଙ୍ଖ ସ୍ଥାପନ କରି ସେଠାରେ ଥିବା ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ହୁଏ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟ ଅଗ୍ରଗତି କରେ।

ପୂଜାପାଠରେ ଏକ ଦକ୍ଷିଣବର୍ତୀ ଶଙ୍ଖ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଙ୍କ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ରହେ। ଶଙ୍ଖର ଏକ ଯୁଗଳ ଯୋଡି ମନ୍ଦିରରେ ଦାନ କରାଯିବା ଉଚିତ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗ୍ରହ ଦୋଷ କଟିଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଶଙ୍ଖକୁ ପାଣିରେ ଭର୍ତ୍ତି କରି ପ୍ରତିଦିନ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କ ନିକଟକୁ ନେଇ ସିଞ୍ଚନ କରିଲେ ପିଲାଟି ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ରୋଗମୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *