Monday, October 18, 2021
sabjaa

ପୁରୁଷ ମାନେ ନିଜ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ, ବନ୍ଧୁଗଣ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଯାହାର ସେବନ ଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କର ଅନ୍ତନଳୀକୁ ସଫା କରି ପାରିବେ ଯକୃତ ଏବଂ କିଡନୀ,ଲିଭର ମଧ୍ୟ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ।

ସେହି ଜିନିଷର ନାମ ହେଉଛି ସାବଜାର ମଞ୍ଜି, ସେଗୁଡିକ ଏକ ଛୋଟ ତୁଳସୀ ପ୍ରଜାତିର ଉଦ୍ଭିଦରୁ ପ୍ରାପ୍ତ । ଏହି ମଞ୍ଜିଗୁଡିକ କଳା ରଙ୍ଗର ଅଟେ ଏବଂ ପାଣିରେ ଭିଜିବା ପରେ କଳା ରଙ୍ଗର ଧଳା ରଙ୍ଗ ସ୍ପଞ୍ଜ ହୋଇଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ମଞ୍ଜି ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ଫାଇବର, କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍, ଓମେଗା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ଭରପୂର ଅଟେ।

sabja

ସାବଜା ମଞ୍ଜି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ। ଏବଂ ଅନ୍ତନଳୀ, ଯକୃତ ଏବଂ କିଡନୀରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ମଇଳା ସହଜରେ ସଫା ହୋଇଯାଏ। ସେମାନେ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରଖନ୍ତି। ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରି ଏହା ହାଡକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ।

ଏହା ଖାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ – ଏକ ଚାମଚ ସାବଜା ମଞ୍ଜିକୁ ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରାୟ 12 ଘଣ୍ଟା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଣିରୁ ବାହାର କରି ଏକ ଗ୍ଲାସ ଗରମ କ୍ଷୀରରେ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ପରେ ପିଅନ୍ତୁ।ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ସକାଳେ ଜଳଖିଆରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଖାଇପାରିବେ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀର କୁ ଭରପୁର ଶକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଅନେକ ଲୋକ ମାନେ ଦୈନନ୍ଦିନ କାମ ଭାଗଦୌଡ ଭରା ଜୀବନ ଦ୍ୱାରା ହାଲିଆ ହୋଇଯାଆନ୍ତି ଏବଂ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ଅଳସୁଆ ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି। ଯଦି ପୁରୁଷ ମାନେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ସେବନ କରନ୍ତି ତେବେ ଦିନ ସାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଭରପୁର ତାକତ ମିଳିବ। ଏବଂ ଆପଣ କୌଣସି କାମରେ ଶୀଘ୍ର ଥକିବେ ନାହିଁ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *