Thursday, September 23, 2021
kana

କାନ କୁ ଭଲ ଶୁଣା ଯାଉନଥିଲେ କରନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଉପଚାର |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଅନେକ ଲୋକ ମାନଙ୍କର କାନ କୁ ଭଲରେ ନଶୁଭିବା ସମସ୍ୟା ରହିଛି।ବୟସ ବଢିବା ସହିତ ଅନେକ ଲୋକ ବଧିର ସମସ୍ୟା ର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି। ଶ୍ରବଣ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ଦ୍ୱାରା ଶ୍ରବଣ ଶକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର କାନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ। ବଧିରତା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହାକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ ।ଯଦି ବଧିର ସମସ୍ୟାକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଠିକ୍ ହୋଇଯାଏ। ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଏ, ତେବେ ଶୁଣିବାର କ୍ଷମତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ।

ବଧିରତା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ସହିତ, ଆପଣ ନିମ୍ନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଘରୋଇ ଉପଚାର ମଧ୍ୟ ରଖିପାରିବେ। ଏହି ଚିକିତ୍ସା ସାହାଯ୍ୟରେ, କମ୍ ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ତେଣୁ ବିଳମ୍ବ ନକରି ଏହି ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା। ବଧିର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ, କେବଳ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ।

ଡାଲଚିନ ଏବଂ ମହୁ; ଡାଲଚିନ ଏବଂ ମହୁ ସାହାଯ୍ୟରେ କମ୍ ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତା ସଂଶୋଧିତ ହୋଇପାରିବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଶ୍ରବଣ କମ୍, ଆପଣ ଡାଲଚିନ ଏବଂ ମହୁ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବା ଉଚିତ୍ ।ଏହି ପ୍ରତିକାର ଅଧୀନରେ ପ୍ରତିଦିନ ଡାଲଚିନ ଏବଂ ମହୁ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ଭିତରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ମହୁ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଚିନାବାଦାମ ମିଶାନ୍ତୁ।ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏହି ପାଣି ପିଇବା କାନ ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ କାନ ଭିତରେ କିଛି ବୁନ୍ଦା ଡାଲଚିନ ତେଲ ମଧ୍ୟ ପକାଇପାରିବେ।ଏହି ତେଲର ବୁନ୍ଦା କାନରେ ପକାଇ ଆପଣ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ।

ନିମ୍ବ ତେଲ: କାନରେ ନିମ୍ବ ତେଲ ଲଗାଇବା ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ। କପା ସାହାଯ୍ୟରେ ଦିନକୁ ତିନିଥର କାନରେ ନିମ୍ବ ତେଲ ପକାନ୍ତୁ।ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମିଳିବ। ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା: ଶୁଣିବାର କ୍ଷମତା ଦୃଢ ରହିଥାଏ, ଏଥିପାଇଁ, ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ସେବନ କରନ୍ତୁ ।ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି, ଶୁଣିବାର କ୍ଷମତା ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ଅଶ୍ୱଗନ୍ଧା ପାଉଡର ଗରମ ପାଣି କିମ୍ବା କ୍ଷୀର ସହିତ ନିଅନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଗ୍ରହଣ କରି ବଧିରତା ଦୂର ହେବ।

ପିଆଜ: ପିଆଜକୁ ପାଣିରେ 15 ମିନିଟ୍ ଫୁଟାନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଏହି ପାଣି ଛାଣନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡା କର ଏବଂ ଏହାର କିଛି ବୁନ୍ଦା କାନରେ ପକାନ୍ତୁ।ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତା ସଂଶୋଧିତ ହେବ। ଚାହା ଗଛ ତେଲ: ଚାହା ଗଛର ତେଲ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ପ୍ରମାଣ କରେ। ଏହି ତେଲର ସାହାଯ୍ୟରେ ବଧିରତା ଲୋପ ପାଇଯାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବଧିରତା ଅଛି, ତେବେ ଏହି ତେଲ ସହିତ କାନକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ତେଲର କିଛି ବୁନ୍ଦା କାନରେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ତେଲକୁ କାନରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆସି ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟା କମିଯାଏ।

ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର: ଆପଲ୍ ଭିନେଗାରରେ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଜିଙ୍କ ମିଳିଥାଏ। ଯାହା କାନର ମାଂସପେଶୀକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଏହି ଉପାୟରେ ଏହା ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ। ଆପଣ କେବଳ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ମହୁ ଏବଂ ଏକ ଚାମଚ ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର ମିଶାଇ ଏହାକୁ ପିଅନ୍ତୁ।

ସୋରିଷ ତେଲ: ସୋରିଷ ତେଲ କାନ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହି ତେଲ ସାହାଯ୍ୟରେ କମ୍ ଶୁଣିବାର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୁଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କମ୍ ଶ୍ରବଣ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ମହୁ ଏବଂ ସୋରିଷ ତେଲକୁ ମିଶାଇ ଦିନକୁ ଦୁଇରୁ ତିନିଥର କାନରେ ବୁନ୍ଦା ପକାନ୍ତୁ।ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତା ଉନ୍ନତ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ହାଲୁକା ଗରମ କରି କାନରେ ସୋରିଷ ତେଲ ମଧ୍ୟ ଢାଳି ପାରିବେ।

ଅଦା: ଅଦା ରସ ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ବଧିରତାକୁ ଭଲ କରିଥାଏ।ଏହାକୁ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ ଗ୍ୟାସ ଉପରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ସେଥିରେ ଅଦା ପକାଇ ଫୁଟାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହାକୁ ୫ ମିନିଟ୍ ଫୁଟାଇବା ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ପାଣି ସିଝାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ମହୁ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହି ପାଣି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ଶ୍ରବଣରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ।

ଆକ୍ୟୁପ୍ରେସର: ଆକ୍ୟୁପ୍ରେସର ମାଧ୍ୟମରେ ଶ୍ରବଣ କ୍ଷମତା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରେ।ଆକ୍ୟୁପ୍ରେସର ତଳେ ଦୁଇ ଆଙ୍ଗୁଠି ସହିତ କାନର ଉପର ଅଂଶକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଙ୍କା କରନ୍ତୁ।ଦିନକୁ ଅନେକ ଥର ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା କରନ୍ତୁ। ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶ୍ରବଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *