Monday, October 25, 2021
jhala

ଶରୀରରୁ ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରୁଛି କି? ହୋଇପାରେ ଏହି ବଡ଼ ସମସ୍ୟା |

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। ଏହି ଋତୁରେ ଝାଳ ବାହରିବା ସାଧାରଣ କଥା ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଝାଳ ଏପରି ଯେ ଉତ୍ତାପ ବହୁତ ବହୁତ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ବହୁତ ଝାଳ ଆସେ । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଦେଖନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆମେ ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ଏହା ବହୁତ ଝାଳ ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ।

swead

ଏହି ରୋଗ ସୂଚିତ କରାଯାଇପାରେ। ସାଧାରଣତଃ । ଯଦି ତୁମେ ବ୍ୟାୟାମ କର, ଏହି ସମୟରେ ଝାଳ ବାହାରିବା ଭଲ। କିନ୍ତୁ ଯଦି କୌଣସି କାରଣ ବିନା ହଠାତ୍ ଝାଳ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ହୃଦଘାତର ଏକ ଚିହ୍ନ ହୋଇପାରେ (ହୃଦୟ ଆକ୍ରମଣ)। ଝାଳ, ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ସମସ୍ତ ସଙ୍କେତକ ହୃଦଘାତ କୁ ନେଇ ଗଠିତ। ଯଦି ତୁମେ ବ୍ୟାୟାମ କରୁନାହଁ ଏବଂ ଅଧିକ ଝାଳ ବାହାରେ, ତେବେ ଏହା ହୃଦୟରେ ସଂଲଗ୍ନ ଅସୁସ୍ଥତାର ସଙ୍କେତ ହୋଇପାରେ ।

କାହିଁକି ଅଧିକ ଝାଳ ଆସେ? ; ଯେତେବେଳେ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ରଲର ରକ୍ତ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଏ, ଏହା କ୍ଷତବସ୍ଥ ହୋଇଯାଏ, ଏହାର ବ୍ଲକ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ହୃଦୟରେ ରକ୍ତ ହ୍ରାସ ହୁଏ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମ ହୃଦୟକୁ ରକ୍ତ ପମ୍ପ କରିବା ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଆଡକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ହୃଦୟରେ କମ୍ ଚାପ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଏବଂ ଶରୀରର ଟର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ରଖିବା, ଝାଳ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହେବା। ଏଥିରୁ ଅଲଗା, ଯଦି ତୁମର ହାତ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା କିମ୍ବା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଥାଏ ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତର ଲକ୍ଷଣ ଅଟେ।

sweaddd

ଏହିପରି ସମସ୍ୟା ହେଉଥିଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାନ୍ତୁ । ହୃଦୟ ଆକ୍ରମଣର ମୂଳ ପ୍ରଦୂଷଣ ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଆଜିକାଲି ଏକ ଫୁସଫୁସରେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବା ବାୟୁରେ ଅନେକ ବିଷାକ୍ତ ଜିନିଷ ଅଛି। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତର ବିପଦ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଉଛି ଯେପରି ବିନା ଭାରି କାମ କରି ଶରୀରରୁ ଝାଳ ବାହାରେ ତେବେ ନିଜର ଚେକ ଅପ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଏମିତି ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ,ବାସ୍ତୁ,ସ୍ପେଶାଲଖବର,ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିବୁ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *