mana

ମନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କେମିତି କରିବେ।

FACT

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଗୁଜବରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଆପଣ ନିଜକୁ କିଛି ନକାରାତ୍ମକ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ଦେଖିପାରନ୍ତି |

ଯେତେବେଳେ କି ଆପଣ ପ୍ରକୃତରେ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କ ମନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ଏବଂ ଗୁଜବ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସକର ଏବଂ ତୁମେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ ଯଦି ତୁମେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁନାହଁ ଯେ ତୁମେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ ତୁମେ ପ୍ରାୟ ଚେଷ୍ଟା କରିବାକୁ ଯିବ ନାହିଁ ଯେପରି ତୁମେ ବିଶ୍ୱାସ କର ଯେ ସଫଳତା ସମ୍ଭବ। ତେଣୁ, ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ସକରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରା ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି।

ମନେରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ନିଜ ଭାବନାକୁ ବଦଳାଇ ପାରିବେ, ଯେ ଆପଣ ଉନ୍ନତି କରିପାରିବେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତକରଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଜାଲ ଯେଉଁଠାରେ ତୁମର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ଥିବା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ତୁମେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଦାୟିତ୍ ଗ୍ରହଣ କର। ଉଦାହରଣ ସୁରୁପ, ଯଦି ତୁମର ଝିଅ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଡିଗଲା ତୁମେ ହୁଏତ କହିପାରିବ “ଏହା ମୋର ଦୋଷ ଯେ ସେ ପଡିଗଲା” ଯେତେବେଳେ ବାସ୍ତବରେ ପରିସ୍ଥିତି ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ତୁମର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରେ ଥିଲା।

ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏହା ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଜାଲ ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନୁପାତରୁ ଜିନିଷଗୁଡିକୁ ଉଡ଼ାଇଥାଏ ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯିଏ ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଫଳ ହେବା ପରେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡେ, ହୁଏତ କହିପାରେ “ମୋ ଜୀବନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି, ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଲ ଚାକିରି ପାଇବି ନାହିଁ।

ତୁମ ଜୀବନ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କର ଯଦି ତୁମେ ଜୀବନରେ ଯାହା ଚାହୁଁଛ ତାହା ପାଇଁ ଯଦି ତୁମର ଏକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ମାର୍ଗ ଅଛି, ତେବେ ତୁମେ ପ୍ରଲୋଭନ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ହୋଇପାରେ ଯାହା ତୁମକୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆଘାତ ଦେବ। ଜୀବନରୁ ଆପଣ ଚାହୁଁଥିବା ପ୍ରମୁଖ ଜିନିଷ ଲେଖନ୍ତୁ: ଏହା ଏକ ଭଲ ବୃତ୍ତି କି? ଗୋଟିଏ ଦିନ ତୁମର ନିଜର ପରିବାର ଅଛି କି? ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଧନୀ ହେବା।

ଚାପ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ମନ ଏବଂ ଶରୀର ଗଭୀର ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ ମନ ଶରୀରକୁ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ କରିପାରେ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଶାରୀରିକ ଚାପ ମନକୁ ଚାପ ଅନୁଭବ କରିପାରେ। ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ସେମାନେ ସେହି ଚାପର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆତ୍ମ-ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ପରେ ଅନେକ ସମୟରେ ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହ୍ରାସ କରିଥା’ନ୍ତି। ଏହିପରି, ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାପ ହ୍ରାସ କରିବା ଜରୁରୀ ଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ଅନେକ ଉପାୟ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରମାଣ କରେ ଯେ ସେମାନେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ କାମ କରନ୍ତି। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *