kartika

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ କଣ କରନ୍ତି ଶୁଣନ୍ତୁ କିଛି ଖାସ କଥା।

NEWS

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ଷର ଅଷ୍ଟମ ମାସ ହେଉଛି କାର୍ତ୍ତିକପୁରାଣରେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ସ୍ନାନ, ଉପବାସ ଏବଂ ଧ୍ୟାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପରିତ୍ରାଣ ଯୋଗାଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏଥର କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ସ୍ନାନ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଏହି ପୂରା ମାସରେ, ସ୍ନାନ, ଦାନ, ଦୀପ ଦାନ, ତୁଲସୀ ବିବାହ, କାର୍ତ୍ତିକ କଥାର ମହତ୍ତ୍ୱ ଇତ୍ୟାଦି ଶୁଣ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଏବଂ ପାପର କ୍ଷତିକାରକ ପାଇପାରିବେ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ମାସରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ଦାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଉପବାସ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ପାପ ଶେଷ ହୁଏ।

bath

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଭାରତର ସମସ୍ତ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପରି, ଏହି ମାସରେ ଜଣେ ଭଲ ଫଳ ​​ପାଇଥାଏ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାର ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଏହି ମାସରେ ଉପାସନା ଓ ଉପବାସ ଦ୍ୱାରା ମିଳିଥାଏ। ଏହି ମାସର ମହତ୍ତ୍ୱ ପ୍ରାଚୀନ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍କନ୍ଦ ପୁରାଣ, ନାରଦା ପୁରାଣ, ପଦ୍ମ ପୁରାଣ ଇତ୍ୟାଦିରେ ମିଳିଥାଏ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଗାଧୋଇବାର ଫଳ ଗଙ୍ଗା ସ୍ନାନ ସହିତ ସହସ୍ର ଥର, ମାଗାର ସ୍ନାନ ପରି ସମାନ, ଯାହା ତୁମେ ଯେତେବେଳେ କୁମ୍ଭର ପ୍ରୟାଗରେ ସ୍ନାନ କର ଏଥି ସହିତ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଏକ ପବିତ୍ର ନଦୀ କୂଳରେ ସ୍ନାନ କରି ଏହି ଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏହି ମାସରେ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍ ଦିନକୁ ଥରେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁମାନେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ନିୟମ ପାଳନ କରନ୍ତି ସେ ବର୍ଷସାରା ସମସ୍ତ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି।

et

ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ମାସ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଅଶ୍ୱିନ୍ ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍ ଠାରୁ କାର୍ତ୍ତିକ ଶୁକ୍ଲା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବା ଏବଂ ପୂଜା କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶ୍ରଦ୍ଧାଲୁ ସକାଳେ ଗଙ୍ଗା ଏବଂ ଯମୁନାରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି। ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ନଦୀରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଅସମର୍ଥ ସେ ସକାଳେ ନିଜ ଘରେ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ପୂଜା କରନ୍ତି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ଶିବ, ଚାନ୍ଦି, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେବତାଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଆଲୋକ ଏବଂ ଆଲୋକ ପ୍ରଦୀପ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଫୁଲ ସହିତ ଅଭିବାଦନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅଶ୍ୱମେଦା ଯଜ୍ଞ ପରି ଏକ ଭଲ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ତାରିଖରେ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ନାନ ବିନା ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

dwaa

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଏକ କାର୍ତ୍ତିକେୟ ଉପବାସ ବୋଲି ପାଳନ କରାଯାଏ ସ୍ୱାମୀ କାର୍ତ୍ତିକେୟ ଏହାର ଦେବତା ଆପଣଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦିନ ଦାନ ମଧ୍ୟ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହି ଦାନ ଯେ କୌଣସି ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇପାରେକାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ପୁଷ୍କର, କୁରୁକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ ବାରାଣାସୀ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ସ୍ନାନ ଏବଂ ଦାନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *