corona

ରୂପ ବଦଳେଇଲା କରୋନା,ଦେଖାଯାଉଛି ସଂକ୍ରମଣ ର ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ,ଡାକ୍ତର ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, କରୋନା ଭାଇରସ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ଏବେ ହୁ ହୁ ହୋଇ କାୟା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ଲାଗିଛି। ମାର୍ଚ୍ଚ ଶେଷରୁ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ପୁଣି ଥରେ ଚିନ୍ତାର କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାଯାଇଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହା କରୋନା ଭୂତାଣୁଙ୍କର ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ରୂପ, ଅର୍ଥାତ ଏକ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍, ଯାହା ଆହୁରି ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜ୍ଵନକ କିନ୍ତୁ ଏହି ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି ।ପୁରୁଣା କୋଭିଡ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ଅଲଗା ଥିଲା, ଯଥାକ୍ରମେ, ‘କୋଭିଡ-୧୯’ର ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣ କାଶ, ଜ୍ୱର, ଥଣ୍ଡା, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ଅସୁବିଧା ହେବା, ସ୍ୱାଦ କିମ୍ବା ଗନ୍ଧ ନ ଜାଣିପାରିବା, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଗଳା ଫୁଲିବା, ବୋଲି ପ୍ରମାଣ ମିଳିଛି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ବିଭିନ୍ନ ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି ।

କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସବୁ ବୟସର ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରୁଛି ।ଯୁବକ ଏବଂ ପିଲା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଘାତକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେଉଛି। ଲୋକଙ୍କଠାରେ ବିଭିନ୍ନ ନୂଆ ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଲାଳ ତିଆରି କରିବାର କ୍ଷମତା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି । ଜଣେଇ ରଖୁଛୁ ଯେ ଲାଳ ଆମ ପାଟିକୁ ଖରାପ ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ।

ଏଥିସହ, ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟ ଚୋବାଇବା କିମ୍ବା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା କଷ୍ଟ ପାଇଥାନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ କରୋନା ହୋଇଛି । ତେବେ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ଗଳା ବାରମ୍ବାର ଶୁଖିଯାଉଛି ।

covideee

କରୋନା ଭୁତାଣୁ ର ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ :- ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଚର୍ମ ରୋଗ, ଖରାପ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି, ପେଟ ବ୍ୟଥା ଏବଂ କଞ୍ଜକଟିଭାଇଟିସ୍ ବା ଗୋଲାପୀ ଆଖି, ଯାହା କ୍ୱଚିତ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ଅଧିକ ସାଧାରଣ ହୋଇପାରେ । ଡାକ୍ତରମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡଙ୍କ ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ରେ ଜ୍ୱର, ମାଂସପେଶୀରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶୁଖିଲା କାଶ ଏବଂ ସ୍ଵାଦ ନଷ୍ଟ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି।କଞ୍ଜକ୍ଟିଭାଇଟିସ୍ ବ୍ୟତୀତ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଘା’, ପେଟ ଖରାପ, ଆଙ୍ଗୁଠିର ରଙ୍ଗରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଉଛି ।ଆଉ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ବଧିର ହେବା।ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ବଧିରତା । ଆଜ୍ଞା ହଁ, ନୂତନ ଷ୍ଟ୍ରେନ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ମଧ୍ୟ ବଧିରତାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ବାହାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଶିବା ଏବଂ କଥା ହେବା ବେଳେ ମାସ୍କ ଏବଂ ସାନି ଟାଇଜର ନିହାତି ଲଗାନ୍ତୁ।

ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଅଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।ଏଭଳି ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *