corona

ଆପଣଙ୍କୁ ସାଧାରଣ ଜ୍ୱର ହେଇଛି ନା କରୋନା ଜାଣିବେ କିପରି ? ପାର୍ଥକ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ|

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲ ରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଜ୍ୱର, ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଶ୍ୱାସ, ଥଣ୍ଡା – ଏହି ସବୁ ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା, ଫ୍ଲୁ, ବଦଳୁଥିବା ପାଣିପାଗ ଅନୁଯାୟୀ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସମସ୍ତଙ୍କର ସମାନ ଲକ୍ଷଣ ଥାଏ।ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଅଛି କି ନାହିଁ କିପରି ଜାଣିବେ? ଏହାକୁ ବୁଝିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ପଡିବ। ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ କି ଆପଣଙ୍କର କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ନା ଘରୁ ଲକ୍ଷଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ଆପଣଙ୍କର ସାଧାରଣ ଫ୍ଲୁର ଲକ୍ଷଣ ଅଛି?

କରୋନା ଭାଇରସ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପିଗଲା। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଅତି ସାଧାରଣ ଅଟେ। ଏଥିରେ ରୋଗୀର ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ। ତଥାପି, କୋଭିଡ୍ 19 ର ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ- ଯେକ age ଣସି ବୟସର ବ୍ୟକ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ହୃଦରୋଗ, ଫୁସଫୁସ ରୋଗ, ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ଯେକୌଣସି ବୟସରେ ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ସେମାନେ ଅଧିକ ବିପଦରେ ଥାଆନ୍ତି । କୋଭିଡ 19 ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା କିମ୍ବା ଟିକା ନାହିଁ। ଭ୍ୟାକ୍ସଇନ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ମିଳିଯିବ।

COVID-19 ର ଲକ୍ଷଣ:- ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଜ୍ୱର – ଶୁଖିଲା କାଶ – ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା – ଥକ୍କା – ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା କିମ୍ବା ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା – ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ନାକ ରେ ପାଣି ପ୍ରବାହିତ ଥଣ୍ଡା, ଥଣ୍ଡା ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା କୋଭିଡ୍ 19 ର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ବହୁତ କମ୍ କିମ୍ବା ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ନିଜକୁ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସରକାରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ।ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ସାଧାରଣ ଫ୍ଲୁ ହେଲେ ସମଗ୍ର ଶରୀର ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ବହୁତ ଖରାପ ଲାଗେ।ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ସାମାନ୍ୟରୁ ବହୁତ ଖରାପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ। ଫ୍ଲୁ କିମ୍ବା ଆଲର୍ଜି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହା ଥଣ୍ଡାର ଲକ୍ଷଣ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ହୋଇପାରେ ।

ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ: ନାକ ଘା ’କିମ୍ବା ଭରପୂର ନାକ, ନିଶ୍ୱାସ ନେଲେ ସାମାନ୍ୟ ଶବ୍ଦ ହେବା – ଥକ୍କା – ଛିଙ୍କିବା – ଆଖି ଜଳିବା – ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା – ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା (ବହୁତ କମ୍), ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଫ୍ଲୁ 7 ରୁ 10 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଯାଏ ।ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ରୋଗ କିମ୍ବା ଫ୍ଲୁ ହେତୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଯୋଗୁଁ ହୋଇଥାଏ।

covideee

ଯେତେବେଳେ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ରୋଗ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖାଯାଏ। ସାଧାରଣ ଥଣ୍ଡା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଯଥେଷ୍ଟ ମଜବୁତ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଲଗାତାର 4 ,5 ଦିନ ରୁ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ଛାତି ରେ କଫ ରହୁଛି ତେବେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ତୁରନ୍ତ କରେଇ ନିଅନ୍ତୁ।

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *