Thursday, September 23, 2021
corona

ବଦଳିଲା କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ଶୈଳୀ, ନୂତନ ଗାଏଇଡଲାଇନ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ସରକାର |

HEALTH

କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଆଇ ସି ଏମଆର ମଧ୍ୟ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଛି। ଜାତୀୟ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ମିଳିତ ମନିଟରିଂ ଗ୍ରୁପ୍, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ, ଭାରତ ସରକାର ବୟସ୍କ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କୋଭିଡ ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରୋଟୋକଲର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ପ୍ଲାଜମା ଅପସାରଣ କରିଛି। ଜାତୀୟ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସର ବୈଠକରେ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ ସପକ୍ଷରେ ଥିଲେ ଯେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରଣାଳୀରୁ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ହଟାଯାଉ। ସେ ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲେ ଯେ କରୋନା ଥେରାପି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୁହେଁ ଏବଂ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭୁଲ ଭାବେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି।

covideee

ରୋଗର ଗମ୍ଭୀରତା କିମ୍ବା ମୃତ୍ୟୁ ସମ୍ଭାବନାକୁ କମାଇବା ପାଇଁ ପ୍ଲାଜ୍ମା ଥେରାପି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ପ୍ଲାଜ୍ମା ଥେରାପିକୁ କୋଇଲେସେଣ୍ଟ୍ ପ୍ଲାଜ୍ମା ଥେରାପି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଏଥିରେ, କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରୁ ପ୍ଲାଜମା ବାହାର କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ସାହାଯ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଏ। ଆଇସିଏମଆର ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ କୋଭିଡ ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାକୁ ତିନି ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛି।

ଏଥିରେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀ, ମଧ୍ୟମ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀ ଏବଂ ଭୟଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଥିବା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଘର ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଯଥାକ୍ରମେ କୋଭିଡ ୱାର୍ଡରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ଆଇସିୟୁରେ ଭର୍ତ୍ତି କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ,ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *