Sunday, May 22, 2022
Qr

QR କୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି ସାବଧାନ ସ୍କାନ୍ କରିବା ପରେ ଖାତା କିଛି କ୍ଷଣରେ ଖାଲି ହୋଇପାରେ।

FACT

ବନ୍ଧୁଗଣ ସାଇବର ଅପରାଧ ମାମଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ନିକଟ ଅତୀତରେ ସାଇବର ଠକେଇର ନୂଆ ମାମଲା ଆସୁଛି। ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରିବା ପାଇଁ ସାଇବର ବିଭିନ୍ନ ପଦ୍ଧତି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଲୋକମାନେ ଅବହେଳା ହେତୁ ଠକାମୀର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ସେମାନେ ସାଇବର ଥଗ୍ସର ୱେବରେ ଧରାପଡିଥାନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତି।

qrr

QR କୋଡ଼ ସ୍କାନ କରିବା ସମୟରେ ସତର୍କତା QR କୋଡ୍ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ ଏକ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନର୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଯାହା ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଏବଂ ଆପଲ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଉପଲବ୍ଧ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଇ-ୱାଲେଟ୍ ଆପ୍ସରେ ମଧ୍ୟ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବାର ସୁବିଧା ଅଛି। ରାହୁଲଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, QR ସଂକେତଗୁଡିକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଲୋକମାନେ କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବାବେଳେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ।

ଏହି ଅବହେଳାର ସୁଯୋଗ ନେଇ ସାଇବର ଅପରାଧୀମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ QR କୋଡ୍ ପଠାନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ କୁହନ୍ତି ତେଣୁ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ ଏହା ହେଉଛି ଚୋରମାନଙ୍କର ଉପାୟ। କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାଇଁ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ କିମ୍ବା PIN ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବାବେଳେ, ଏଥିରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିବା ନାମ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ।

Whats ଆପ୍ କିମ୍ବା ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରୁ ପଠାଯାଇଥିବା କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରନ୍ତୁ ନାହି। ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। କେବଳ ସେହି QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ୍ କରନ୍ତୁ ଯାହା ବିଶ୍ୱାସଯୋଗ୍ୟ ଅଟେ ଏଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଅପକପ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ଅନ୍ଲାଇନରେ ଏକ FIR ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବ। ସାଇବର କ୍ରାଇମ୍ Gov.in ରେ ଦେଶର ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇପାରିବ।
ଶେଷରେ ହେଲ୍ପଲାଇନ 155260 କୁ କଲ କରି ଆକାଉଣ୍ଟ ବଞ୍ଚେଇ ପାରିବେ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *