Friday, January 21, 2022
foodd

ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଆନ୍ତୁ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ ଚଷମା ପିନ୍ଧିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ।

HEALTH

ଯଦି ତୁମର ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହେଉଛି ଏବଂ ଆଖି କମ୍ ଏବଂ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯିବାକୁ ଲାଗୁଛି, ତେବେ ସାବଧାନ ରୁହ ଅପରପକ୍ଷେ ସିଧାସଳଖ ଖାଇବା ଏବଂ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ତୁମେ ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଯାହା ଆଖି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଏକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବୁ ଯାହା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଭାରତୀୟ ରୋଷେଇ ଘରେ ଏହା ମସଲା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ।

କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ବହୁତ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଘରେ ସହଜରେ ମିଳିଥାଏ। ମିଳୁଥିବା କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଆଇରନ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ପରି ଅନେକ ଖଣିଜ ଉପାଦାନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଆଖି ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା, ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି, ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାରୁ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ ଯାହା ମୋତିଆବିନ୍ଦୁର ପ୍ରଗତିକୁ ମନ୍ଥର କରିବାରେ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଆଖିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

foodd

ବାଦାମ ମିଶ୍ରଣ କିପରି ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରେ ଅନେକ ଲୋକ ଚକ୍ଷୁ ସମସ୍ୟାର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଲକ୍ଷଣକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଚିନି ଏବଂ ବାଦାମର ଏକ ସରଳ ମିଶ୍ରଣ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ ଯାହା ମୋତିଆବିନ୍ଦୁର ପ୍ରଗତିକୁ ମନ୍ଥର କରିବାରେ ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଆଖିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଯେତେବେଳେ କି ବାଦାମରେ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍, ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ଇ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଦର୍ଶନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ବାଦାମ ଏକାଗ୍ରତା ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଚିନି ଗୁଣ୍ଡ ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି କମିବାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ନିୟମିତ ଭାବେ ଚିନି ସହିତ ଚିନି ଗୁଣ୍ଡ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି କରେ। ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗରେ ପେଟକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ ଏହା ସହିତ ଚିନି ମଧ୍ୟ ରକ୍ତ ସଫା କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *