Monday, December 06, 2021
srabana

ଶ୍ରାବଣ ମାସ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏହି ମାସର ସମସ୍ତ ସୋମବାର ଉପବାସର ତାଲିକା ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

FACT

ବନ୍ଧୁଗଣ ହିନ୍ଦୀ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୀ ମାସର ପଞ୍ଚମ ମାସ ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଜୁଲାଇ 25, 2021 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ଏହି ମାସ 22 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରେ ଶେଷ ହେବ ଏହି ମାସରେ ସମୁଦାୟ ଚାରି ସୋମବାର ହେବ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପୂରା ମାସ ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାସ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ମାସରେ ଭକ୍ତ ଶିବଙ୍କୁ ଭକ୍ତି ସହିତ ପୂଜା କରୁଥିବା ଭକ୍ତଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା, ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ତାହା ପୂରଣ କରନ୍ତି।

siba

ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ ସେଥିପାଇଁ ଶିବ ଭକ୍ତମାନେ ଏହି ମାସରେ ବାଉଁଗି ଆଣି ଶିବଙ୍କୁ ସେହି ବାଉଁଗିରେ ଭର୍ତ୍ତି ଗଙ୍ଗା ପାଣିରେ ଅଭିଷେକ କରନ୍ତି। ଶ୍ରାବଣର ସୋମବାର ବ୍ରତ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ଭକ୍ତମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ପାଇଁ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି ସୋମବାର ଦିନ ପୂଜାପାଠ କରି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଶିବ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଏହି ମାସରେ 4ଟି ସୋମବାର ହେବ ଯାହା ଲିଖିତ ଅଟେ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ବ୍ରତ 26 ଜୁଲାଇ 2021, ସୋମବାର। ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ବ୍ରତ 2 ଅଗଷ୍ଟ 2021, ସୋମବାର ତୃତୀୟ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ଉପବାସ 9 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ସୋମବାର ଚତୁର୍ଥ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ବ୍ରତ 16 ଅଗଷ୍ଟ 2021, ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ବ୍ରତର ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ଯେଉଁମାନେ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସକାଳେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ସ୍ମରଣ କରିବାର ଶପଥ କରନ୍ତି।

sibba

ଏହା ପରେ ଭଗବାନ ଶିବ ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କର। ଏହା ପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ବେଲ ପତ୍ର, ଫୁଲ, ଡାଟୁରା ଇତ୍ୟାଦି ଏବଂ ହାଲୁକା ଧୂପ, ଦୀପ ଏବଂ ଧୂପ ବାଡି ଦିଅନ୍ତୁ। ଓମ୍ ନାମ ଶିବାୟ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ। ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ଷୋହଳ ଆଇଟମ୍ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ ପ୍ରଭୁ ଶିବଙ୍କୁ କେତକି ଫୁଲ ଏବଂ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ପୂଜା ଶେଷରେ ଶିବ ଚାଲିସା ଏବଂ ଶିବ ଆରତୀ ପାଠ କରନ୍ତୁ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *