delta

କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ ହେବନାହିଁ କରୋନା ବ୍ଲାକ୍ ଫଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ |

HEALTH

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟାଲ କୁ ବହୁତ ବହୁତ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ କରୋନା ମହାମାରୀର ପ୍ରକୋପ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଏହି ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଇନ୍ଦୋରର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରି ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି | କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ଏହି ଭୟ କେବଳ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ନୁହେଁ ବରଂ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍, ଧଳା ଫଙ୍ଗସ୍, ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ଭଳି ରୋଗ ହେତୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ |

ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ଅପେକ୍ଷା କେବଳ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ନୁହେଁ, ବରଂ କଳା | ଧଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ଲସ୍ ସମସ୍ୟା ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଆହୁରି ଉଦଉଦ୍ବେଗଜନ କରିବ | ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଆସିବ କି ନାହିଁ ଏହା ଏତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ | ଏଥିରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ ଅନ୍ୟ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାର ଚିକିତ୍ସା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ କି ନାହିଁ | ଏହି ସମସ୍ୟାର ଠୋସ୍ ସୂଚନା ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏଲୋପାଥି | ହୋମିଓପାଥି, ଆୟୁର୍ବେଦ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କଲେ ସଂକ୍ରମଣକୁ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଏଡାଯାଇପାରିବ କିମ୍ବା ଏହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହ୍ରାସ କରାଯାଇପାରେ। ଏଥିପାଇଁ କିଛି ଡାକ୍ତର ମାନେ ଉପଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା କ’ଣ ଜାଣିବା ପ୍ରଥମ ହେଲା ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖନ୍ତୁ |

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପରିବାରରେ ମଧୁମେହ ଅଛି, ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମଧୁମେହ ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧପତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଏ ଏବଂ ଡି ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ, ୨ୟ ମାସ୍କ, ସାନିଟାଇଜର, ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ |୩ୟ ଭିଡ଼ ଭିତରକୁ ଯିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |୪ର୍ଥ ବୃଦ୍ଧ ଓ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |୫ମ ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ହୋଇଥିଲେ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ ଟୀକାକରଣ କରିଥିଲେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ହେବା ଉଚିତ୍ ,ଗରମ ପାଣି, ବାଷ୍ପ ଏବଂ ଗାର୍ଲିଂ ଖାଇବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ , ୬ଷ୍ଠ ବେସନ, ଚିନାବାଦାମ, କଦଳୀ ଡିକୋକ୍ସନ୍, ଟ୍ରିକାଟୁ ଡିକୋକ୍ସନ୍, ଆରୋଗିଆ କାସ୍ୟାମ୍ ଡିକୋକ୍ସନ୍ ପିଅନ୍ତୁ , Chyawanprash ଖାଇବା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ |

covideee

ଋତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଡାଏଟ୍ ଏବଂ ଔଷଧ ନିଅନ୍ତୁ |ପାଣିପାଗ ଜନିତ ରୋଗର ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ, ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଭଲ ରଖନ୍ତୁ |୭ମ ଚିନିରୁ ଫଙ୍ଗସ ରହିଥାଏ ତେଣୁ ଶରୀରରେ ଚିନି ପରିମାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ | ମିଠା ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ , ୮ମ ଏକ ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ , ଖାଦ୍ୟରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ , ୯ ମ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ତେଲିଆ-ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ | ଡାଏଟ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ | ବ୍ୟାୟାମ ମାଧ୍ୟମରେ ଚିନି ପରିମାଣକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଶରୀରକୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥରୁ ମୁକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ |

୧୦ମ ମଧୁମେହକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ପାଣିରେ 10 ବୁନ୍ଦା ସିଜିଜିୟମ୍ ମଦର ଟିଣ୍ଟୁର ନିଅନ୍ତୁ , ଥଣ୍ଡା, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର ହେଲେ ଇଉପାଟୋରିୟମ୍, ରୁସ୍ତାକ୍ସ, ଗେଲସେମିୟମ୍, ଆର୍ସେନିକ୍ ଆଲବମ୍ ନିଅନ୍ତୁ | ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱରରେ ଫେରୁମ୍ଫୋସ୍, କାଲିମିୟର୍ ନିଆଯାଇପାରେ |
ଫୁସଫୁସ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ତର କମ୍ ହେଲେ କାର୍ବୋଭ୍, ଭାନାଡିୟମ୍, ଚୀନ୍ ଏବଂ କ୍ୟାମ୍ପୋରା ନିଅନ୍ତୁ |୧୧ମ ଆର୍ସେନିକ୍ ଆଲବମ୍, ବ୍ରାଇନିଆ, କେମଫ୍ରା କ କୋୖଣସି ଲକ୍ଷଣ ବିନା ନିଆଯାଇପାରେ | ଚିନ୍ତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଆକୋନାଇଟ୍, କାଲିଫାସ୍, ଗେଲସେମିୟମ୍ ନିଆଯାଇପାରେ । ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଟି ପଢି କେମିତି ଲାଗିଲା ଆପଣ ମାନେ କମେଣ୍ଟ କରି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଜଣେଇବା ସହିତ ଆପଣ ଆମର ପୋଷ୍ଟ କୁ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ସହିତ ସେୟାର କରି ଦେବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *