Monday, December 06, 2021
jamu

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଜାମୁ କୋଳି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କଣ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ରହସ୍ୟ।

HEALTH

ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହିତ ଶିଶୁର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ଏବଂ ପରାମର୍ଶ, ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କଣ କରିବା ଏବଂ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ତାହା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ। ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଉପଦେଶ ଏବଂ ପ୍ରେସକ୍ରିପସନ୍ ଅନ୍ଧବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ଶୁଣାଯାଇଥିବା ଜିନିଷ ଅଟେ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ସନ୍ତାନ ପାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଜାମୁ କୋଳି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଜାମୁ ଖାଇଲେ ପିଲାଟିର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇପାରେ କି ନାହିଁ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ଜାମୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭରେ ଥିବା ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ କଳା ହୋଇଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହା କେବଳ ପୌରାଣିକ କଥା। ଡାକ୍ତର କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ଫଳର ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ। ଜାମୁ କୋଳି ଖାଇଲେ ଶିଶୁର ରଙ୍ଗରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ ନାହିଁ, ଏହା କେବଳ ପୁରାଣ।

ଶିଶୁର ରଙ୍ଗ ପିତାମାତାଙ୍କ ରଙ୍ଗ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ମହିଳାମାନେ ଯାହା ଖାଆନ୍ତି ତାହା ପିଲାଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥାଏ, ତେଣୁ ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଭଲ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଶିଶୁର କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଜାମୁ ଖାଇବାର ଲାଭ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଜାମୁରେ ଅନେକ ଭିଟାମିନ୍ ଏନଜାଇମ୍ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଜାମୁ କୋଳି ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାଆ ଏବଂ ଶିଶୁର ହୃଦୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ।

babby

ଜାମୁ କୋଳି ଶିଶୁର ଅସ୍ଥିକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ଜାମୁ କୋଳି ଖାଇବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁର ଅସ୍ଥିକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିଥାଏ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଜାମୁ ଖାଇବା ଉଭୟ ମା ଏବଂ ଶିଶୁର ଆଖିର ସଠିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଅଧିକ କିଛି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ କେବଳ ଗୋଟିଏରୁ ଦୁଇଟି ଜାମୁ କୋଳି ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଜାମୁ କୋଳି ବହୁ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *