Thursday, September 23, 2021
khadya

ଜୀବନରେ କଦାପି ଅର୍ଥର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ, ଖାଇବା ସମୟରେ ଏହି ନିୟମ ମାନନ୍ତୁ।

FACT

ଖାଦ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏକ ଦେବତା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହାର ଅସମ୍ମାନ ନିଷେଧ। କାରଣ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଖାଇବା ସମୟରେ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯିଏ ଏହି ନିୟମ ମାନନ୍ତି ସେ ସୁସ୍ଥ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଦେବତାମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ଖାଇବା ସମୟରେ କେଉଁ ନିୟମ ମାନିବା ଉଚିତ୍ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା। ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ହାତ, ପାଟି ଧୋଇ, ସ୍ନାନ ନ କରି କିମ୍ବା ମଇଳା ସ୍ଥାନରେ ବସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସର୍ବଦା ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏପରି ଲୋକମାନଙ୍କରେ ସର୍ବଦା ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ହେଉଛି ଏକ କାରଣ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗାଧୋଇବାକୁ କୁହାଯାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାଗୁଡିକ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଭଲ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣେ ବିଛଣା, ଚେୟାର, ସୋଫା ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଠିଆ ହେବା କିମ୍ବା ବସିବା ସମୟରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

foodd

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମିଳି ନଥାଏ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହଜମ ହୁଏ ନାହିଁ। ଖାଇବା ସମୟରେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଆପଣ କେଉଁ ଦିଗରେ ଖାଦ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଡକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭୂତମାନେ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଆଡକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଏ। ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ସର୍ବଦା ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ଏବଂ ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

ଏହି ଭିଡିଓଟି ପାଇବା ପରେ ଆମେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଉଦ୍ୟମ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ। ଆଜି ବରମୁଣ୍ଡା ବସଷ୍ଟାଣ୍ଡ ରେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ରାସନ ସାମଗ୍ରୀ ଓ କଞ୍ଚା ପରିବା ପହଞ୍ଚାଇଲୁ। ସୌଭାଗ୍ୟକୁ ଆଜି ଅର୍ଚ୍ଚିତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ। ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଆଉ ଟିକେ ସ୍ମରଣୀୟ ହେଇଗଲା। ରାଜଧାନୀ ପରିବହନ କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ର ପତ୍ୟେକ୍ ସଦସ୍ୟ ଓ ସଂଘର ସଭାପତି ନବକିଶୋର ମହାନ୍ତି ଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ୍।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *