unnamed (1)

ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଲେମ୍ବୁ ଦ୍ୱାରା ଭଲ ହୋଇଯିବ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

HEALTH

ଆଜି ଅନେକ ଲୋକ ସକାଳୁ ଉଠି ଲେମ୍ବୁ ପିଇବା ସହ ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇଥା’ନ୍ତି। ଜାଣନ୍ତୁ ଲେମ୍ବୁ ଫଳର ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଳିଆ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଲେମ୍ବୁରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ପୁଷ୍ଟିକର ସି, ପୁଷ୍ଟିକର ବି, ଫସଫରସ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିଟାମିନ୍ ଥାଏ। ତେଣୁ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁ ଫଳ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କୌଶଳ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ଏହି ଜଳ ଯୋଗ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ଯେ ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବାରେ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଲେମ୍ବୁର ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଉପକାର ଅଛି ଯେ ଆପଣ ଆଉ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

HEART

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ରୋଗ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ କୌଣସି ଔଷଧ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି ତ କଣ ହେଲା ଲେମ୍ବୁ ଫଳ ସେମାନଙ୍କୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ। ପ୍ରଥମେ କିଡନିରେ ହେଉଥିବା ଏକ ପଥର ଲେମ୍ବୁରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦାର୍ଥ ଥାଏ, ଯେପରିକି ପୋଟାସିୟମ୍, ଯାହା ମୂତ୍ରରେ ସାଇଟ୍ରେଟ୍ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ ଅକ୍ସାଲେଟରେ ପରିଣତ ହେବାକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଲେମ୍ବୁରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୂର ଅଟେ ଯାହା ଏହି ପଥରର ବିକାଶକୁ ରୋକିଥାଏ। ଦ୍ଵିତୀୟରେ ବ୍ରଣ ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆମ ଫ୍ରେମର ଅମ୍ଳତା ଖରାପ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ନେଲ ଜିଭ ବାହାରକୁ ବାହାରିବାରେ ରୋକିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଏବଂ ବ୍ରଣ ବାହାରୁଛି, ତେବେ ଆଜି ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ।

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଲେମ୍ବୁ ରସ ସହିତ ବାହାର କରି ବ୍ରଣ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକୁ ଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ। ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷା କରିଛୁ ଯେ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ C ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଭିଟାମିନ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆମ ନିୟମକୁ ସହଜ କରିଥାଏ। ଏହା ଆମ ଫ୍ରେମର ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ଆଡ୍ରେନାଲ୍ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ଉପଯୋଗୀ।

ଏହାସହ ଏହା ଆମର ନୂତନରୁ ଜୀବାଣୁ ହଟାଇବା ଏବଂ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତହୀନ ଏବଂ ଜ୍ୱରରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ, ତେବେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଖାଆନ୍ତୁ। ଲେମ୍ବୁ ଫ୍ଲୁ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଶୀଳ ମାଇକ୍ରୋବକୁ ମୂଳରୁ ମାରିଦିଏ ଏବଂ ପୁନ ନିର୍ମାଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ।ହାତ ଜଳିବା ଏସିଡ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ କିମ୍ବା ହାର୍ଡ ଜଳିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷ ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ସମସ୍ୟା।ଏଥିପାଇଁ, ଯଦି ଆପଣ ଔଷଧ ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନିଥର ଲେମ୍ବୁ ଫଳ ନିଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଭଲ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତଖାଦ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ଫଳ ପିଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ।

ANGA

 

ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଭୋକ କମିଯାଏ ଏବଂ ଆପଣ ଓଜନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଲାଗନ୍ତି। ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଲେମ୍ବୁ ଜଳର ବ୍ୟବହାର 30% ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ଏହା ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଆମର ରକ୍ତ ଶର୍କରାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ।ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *