unnamed (5)

କରୋନା ଜୀବାଣୁର ଡେଲଟା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଦଜନକ କୌଣସି ଦେଶ ବିପଦରୁ ବାହାରି ନାହାଁନ୍ତି କହିଲେ WHO।

HEALTH

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ 19 ମହାମାରୀର ବିଶ୍ୱ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି, ଯାହାର ଡେଲ୍ଟା ଭଳି ଫର୍ମ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଏବଂ ସମୟ ସହିତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଦଳୁଛି।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ଦେଶରେ କମ୍ ଜନସଂଖ୍ୟା ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଛି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପୁଣି ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି।

corona

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡେଲଟା ଭଳି ଫର୍ମ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ଏବଂ ଅନେକ ଦେଶରେ ବ୍ୟାପିଛି। ଏଥି ସହିତ ଆମେ ଏହି ମହାମାରୀର ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛୁ।କୌଣସି ଦେଶ ବିପଦରୁ ବାହାରି ନାହାଁନ୍ତି ଗେବ୍ରେୟୁସ କହିଛନ୍ତି, ‘ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଦେଶ ବିପଦରୁ ବାହାରି ନାହାଁନ୍ତି।

ଡେଲ୍ଟାର ଢାଞ୍ଚା ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଏହା ସମୟ ସହିତ ବଦଳୁଛି ଯାହା ଉପରେ ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅତି କମରେ 98 ଟି ଦେଶରେ ଡେଲ୍ଟା ଫର୍ମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ଏବଂ କମ୍ ଟୀକାକରଣ ଥିବା ଦେଶରେ ଏହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବ୍ୟାପୁଛି। ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସାମାଜିକ ପଦକ୍ଷେପ ଯେପରିକି କଡା ନଜର, ସ୍କ୍ରିନିଂ, ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ, ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ସେବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଏକ ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଆବଶ୍ୟକ। WHO ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା, ସାମାଜିକ ଦୂରତା, ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏବଂ ଘର ଚଳାଚଳ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।

ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ଜନସଂଖ୍ୟାର 70 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ COVID-19 ଟୀକା କରଣ କରିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସେ ବିଶ୍ୱ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଏକତ୍ରିତ ହେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।ସେ କହିଛନ୍ତି ମହାମାରୀକୁ ସମାପ୍ତ କରିବା ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିବା ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତି ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ ନହେବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ।

COVID

ଆମେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଅତି କମରେ 10 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛୁ। WHO ଏହି ସପ୍ତାହରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ଡେଲଟା ଫର୍ମ ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରାୟ 100 ଟି ଦେଶରେ ମିଳୁଛି।ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *