unnamed (4)

ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଶରୀରରେ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ କରୋନାର ଡେଲ୍ଟା ଫର୍ମରେ ଆସିଛନ୍ତି।

HEALTH

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ଦ୍ୱାରା ଘେରି ରହିଥିବା ଏକ ଦୁନିଆରେ ବାସ କରିବା, ବର୍ତ୍ତମାନ 18 ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ ହୋଇଛି। ବିଶ୍ୱର ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରେ, ସରକାରୀ ଏଜେନ୍ସି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ କିପରି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରିବେ ସେ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେହେତୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିକଶିତ ହେଲା, ଦେଖାଯାଏ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ବଦଳି ଯାଇଛି। ଉଦୀୟମାନ ତଥ୍ୟ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ବିଶ୍ୱର ମହାମାରୀ ଆରମ୍ଭରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି।ଏହି ଢାଞ୍ଚା ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ କୋଭିଡଙ୍କ ନୂତନ ମାମଲା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଏବଂ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଅଲଗା।

corona

ମଣିଷ ପରସ୍ପରଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଆମର ପାର୍ଥକ୍ୟ ପରି, ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସମାନ ଜୀବାଣୁ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବିଭିନ୍ନ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଚିହ୍ନଟି ହେଉଛି ଏକ ଦାଗ ଭଳି ଦେଖାଯାଏ। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ଗଳାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରିବା ଭାଇରସ୍ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଅସୁସ୍ଥ କରେ ତାହା ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଭାଇରାଲ୍ ଉତ୍ପାଦକ ଗୁଡିକ ନିଜକୁ ନକଲ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ। ଗତି ପ୍ରସାରଣର ମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ଜୀବାଣୁ ବିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ ଭାଇରାଲ୍ କାରକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୁଏ।

ବୟସ, ଲିଙ୍ଗ ଔଷଧ, ଖାଦ୍ୟ, ବ୍ୟାୟାମ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଚାପ ପୁଷ୍ଟିକର କାରଣ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଆମେ ଜୀବାଣୁର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁ, ଆମେ ସାଧାରଣ କଥା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ସେଗୁଡିକ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ, ଆମକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରୁ ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ କୌଣସି ପକ୍ଷପାତିତ ନହେବା ପାଇଁ ଏହି ତଥ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କିମ୍ବା ବିଶ୍ଳେଷଣ କରିବା ସର୍ବଦା ସହଜ ନୁହେଁ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ,ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ସାନମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଲକ୍ଷଣ ଥାଇପାରେ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ରୋଗୀ ସୂଚନା କ୍ଲିନିକରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ରୋଗୀଙ୍କ ସୂଚନାଠାରୁ ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି ଯେ ଡେଲଟା ଫର୍ମର ସମାନ ଚିହ୍ନ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ।

ଏକ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ସଠିକ ରିପୋର୍ଟିଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ବ୍ୟବହାର କରି, ବ୍ରିଟେନର ସୂଚନା ଦର୍ଶାଏ ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହୁଏତ ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଥାଇପାରେ। ଜ୍ୱର ଏବଂ କାଶ ସର୍ବଦ କୋଭିଡର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇଆସୁଥିଲା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବ୍ୟଥା ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାରମ୍ପାରିକ ଭାବରେ କିଛି ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖା ଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ପୂର୍ବ ତଥ୍ୟରେ ନାକ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଥିଲା। ଅବଶ୍ୟ, ଗନ୍ଧର ଭାବନା ହରାଇବା, ଯାହା ମୂଳତ ଅତି ସାଧାରଣ ଥିଲା ବର୍ତ୍ତମାନ ନବମ ସ୍ଥାନର ଲକ୍ଷଣ। ଏହି ଉପାୟରେ ବିକଶିତ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ପଛରେ କିଛି କାରଣ ଥାଇପାରେ।

COVID

ଏହା ହୋଇପାରେ କାରଣ ହସ୍ପିଟାଲ ଯାଉଥିବା ରୋଗୀଙ୍କଠାରୁ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ଆସୁଥିଲା ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥିଲା ଏବଂ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଟୀକାକରଣର ହାର ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଯୁବକମାନଙ୍କଠାରେ କୋଭିଡଙ୍କ ରୋଗ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଉଛି ଏବଂ ସେମାନେ ମଧ୍ୟମ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉଛନ୍ତି। ଏହା ଜୀବାଣୁର ବିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ଡେଲ୍ଟା ଫର୍ମର ବିଭିନ୍ନ ଗୁଣ ହେତୁ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କାହିଁକି ବଦଳୁଛି ତାହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଉନାହିଁ। ଆମକୁ ଡେଲ୍ଟା ଢାଞ୍ଚା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କିନ୍ତୁ ଏହି ଉଦୀୟମାନ ତଥ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ଏହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ ଯାହାକୁ ଆମେ ସାମାନ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ବୋଲି ଭାବୁଛୁ ନାକ ପ୍ରବାହିତ ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *