unnamed (11)

ଘର ହେଉ କି ମନ୍ଦିର, ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଏହି 15 କଥା ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତ।

FACT

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଆମେ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ଉପାସନା ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରୁ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ଆମେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଇଶ୍ବରଙ୍କ ନିକଟରେ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥାଉ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଠାରେ କହୁଛୁ କିପରି ଭଗବାନଙ୍କୁ ଫୁଲ କିମ୍ବା ବେଲ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରିବେ ଏହା ସହିତ, ଆମେ ଏଠାରେ ପୂଜାପାଠ ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ। ଦେବ ପୂଜାରେ ଫୁଲ ମୁହଁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ସେମାନେ ଉଠିବା ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କର।

LAXMII

ବେଲ ପତ୍ରକୁ ଓଲଟା ଅଫର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କୁଶାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରୁ ଦେବତାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପାଣି ଛିଞ୍ଚନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଧୋତିରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଫୁଲଗୁଡିକ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇ ଦେବତାମାନେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଭଗବାନ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ କୁନ୍ଦୁ, ଶ୍ରୀ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଧତୁରା, ଏବଂ ମଦର ଦେବୀଙ୍କୁ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ତୁଲସୀ, ଗଣେଶଙ୍କୁ ତୁଲସୀ, ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ଦୁର୍ଗା ଏବଂ ସୁଲଭକୁ ବେଲ ପତ୍ର ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଦେବତାମାନଙ୍କ ପ୍ରେମ ପାଇଁ ପ୍ରଦୀପ ଲିଭାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ହାତରେ ଧରିଥିବା ଫୁଲ, ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଚପଲ ଏବଂ ଏକ ଚିତ୍ରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଗଙ୍ଗା ଜଳ ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇଯାଏ। ଯେତେ ବେଳେ ଦୀପ ସହିତ ଦୀପ ଜଳାଯାଏ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଗରିବ ଏବଂ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଏ।

ଗୋଟିଏ ହାତରେ ନତମସ୍ତକ ହେବା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ହାତରେ ବୁଲିବା ଦ୍ୱାରା ଗୁଣ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ଚାନ୍ଦି ଏବଂ ବିନୟାକାଙ୍କର କେବଳ ଗୋଟିଏ ପରିସ୍ଥିତି ଉପଲବ୍ଧ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପିନ୍ଧାଯାଇଥିବା ରିଙ୍ଗ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତିରେ ପତ୍ନୀ ଦକ୍ଷିଣରେ ବା ଡାହାଣରେ ବସିବା ପାଇଁ ଏକ ନିୟମ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଅଭିଷେକଙ୍କ ସମୟରେ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବସିବାର ନିୟମ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଧର୍ମର ଦାନ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଅଟେ।

ମହିଳା ଜଣକ ଆଖମାନ ସ୍ଥାନରେ ପାଣିରେ ଆଖି ପୋଛିବା ଉଚିତ୍ ମହିଳାମାନଙ୍କର ବାମ ହାତରେ ସୁରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ବାନ୍ଧିବାର ଏକ ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ନିୟମ ଅଛି। ଯଜ୍ଞର ଶେଷରେ, ଘି, ବିଟ ବାଦାମ, ଇତ୍ୟାଦିରେ ଭରପୂର ନଡ଼ିଆକୁ ଘୋଡ଼ାଇ ରଖନ୍ତୁ, ହଳଦିଆ କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ, ରାକ୍ଷୁସୂତ୍ର କିନ୍ତୁ ବୈବାହିକ ଘରେ ଏବଂ ଘର ଭିତରେ ଥିବା ନିୟମିତ ଘରେ ପୂର୍ଣ୍ଣାହୁତି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ।

mantra

ଶନିବାର, ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ବୁଧବାର ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଶୁକ୍ଲା ଦଶମୀ, ଚୈତ୍ର ଶୁକ୍ଲା ପଞ୍ଚାମି ଏବଂ ଶ୍ରାବଣର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଉପାସନା ତଥା ଉପାସନା ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିଥାନ୍ତା। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *