unnamed (12)

ଖାଉଛନ୍ତି କି ଆମ୍ବ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କଥା |

HEALTH

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମ୍ବ ଖାଇବାର ଅନେକ ଉପକାର ଅଛି କାରଣ ଆମ୍ବରେ ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ତମ୍ବା ପରି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଲୁଣ ଭରପୂର ଅଟେକେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମ୍ବ କ୍ୱେରେସିଟିନ୍, ବେଟାକାରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଆଷ୍ଟ୍ରାଗାଲିନର ଏକ ଉତ୍କୃଷ୍ଟ ଉତ୍ସ ଅଟେ ଏହି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟଗୁଡିକ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି। ଆମ୍ବ ଖାଇବାର ଲାଭ ଜାଣନ୍ତୁ ଆମ୍ବ ରକ୍ତଚାପକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ, ଆମ୍ବରେ ଭିଟାମିନ୍ ଉପାଦାନ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ରହିଥାଏ।

download (1)

ଆମ୍ବ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପଚାର, କାରଣ ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ୍ ଏବଂ ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଭରପୂର ଅଟେ। ଓଜନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଆମ୍ବ ଖାଇବା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଏବଂ ସରଳ ଉପାୟ। 150 ଗ୍ରାମ ଆମ୍ବରେ ପ୍ରାୟ 86 କ୍ୟାଲୋରୀ ଶକ୍ତି ଥାଏ, ଯାହା ଆମ ଶରୀର ଦ୍ୱାରା ସହଜରେ ଶୋଷିତ ହୋଇଥାଏ ଆମ୍ବରେ ଯାହା ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଚିନିରେ ପରିଣତ ହୁଏ ଏବଂ ଶେଷରେ ଓଜନ ଅଧିକ ବଢାଇବାକୁ କାମ କରେ।

ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାହାଯ୍ୟ, ଏହା ସାଧାରଣ ଅଦୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ଏସିଡିଟି ପରି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଆମ୍ବରେ ମିଳୁଥିବା ଏନଜାଇମ୍ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।ଆମ୍ବ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁ ପରିମାଣରେ କମିଯାଏ ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ପରିମାଣ କମିଯାଏ। ପେକ୍ଟିନ୍, ଏକ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର, ଆମ୍ବରେ ମିଳିଥାଏ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପେକ୍ଟିନ୍ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ କାମ କରେ ଏହା ଆମକୁ ଗ୍ରନ୍ଥିରେ ହେଉଥିବା କର୍କଟ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ।

download (2)

ରକ୍ତହୀନତା ଭୋଗୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଆମ୍ବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ କାରଣ ଏଥିରେ ଲୁହା ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଆମ୍ବକୁ ନିୟମିତ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପରିମାଣ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା ରକ୍ତହୀନତା ଭଳି ରୋଗକୁ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *