unnamed (2)

ଲେମ୍ବୁ ସହିତ ଏହି ଜିନିଷ କେବେବି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ।

HEALTH

ଏହି ଜିନିଷକୁ ଲେମ୍ବୁ ସହିତ ଆଦୌ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦଜନକ ହୋଇପାରେ |ଆପଣ ଖାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ମିଶ୍ରଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। ଆଜିର ସମୟରେ, ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ପରୀକ୍ଷଣ ଜାରି ରଖୁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହା ଆମର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଖାଦ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ସ୍ୱାଦ ଥାଏ ଯାହା ହଜମ ଉପରେ ଭଲ କିମ୍ବା ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ତେଣୁ ଖାଦ୍ୟ ମିଶ୍ରଣ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ।ଯେତେବେଳେ ଦୁଇଟି ଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ଏକତ୍ର ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ, ଏନଜାଇମ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ବାଧା ଦେଇପାରେ।

lembu

ଏହା ସହିତ ବିଷାକ୍ତ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ବଢିପାରେ। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଏକାକୀ କୌଣସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଉପରେ ଭଲ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ମିଶ୍ରଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଦୃଶ୍ୟତା, ଗ୍ୟାସ୍ ଭଳି ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଇପାରେ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, କ୍ଷୀର ସହିତ ଲୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଆଲର୍ଜି ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ସେହିଭଳି ଲେମ୍ବୁ ସହିତ ଅନେକ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଏହିପରି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଏହି ଜିନିଷକୁ ଲେମ୍ବୁ ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ କ୍ଷୀର ଏହା ସହିତ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ ଅସନ୍ତୁଳନ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହା ସହିତ ରକ୍ତହୀନତାର ଶିକାର ହୋଇପାରେ। ଏହି ମିଶ୍ରଣ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଦହି ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ କଦଳୀ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଦୁଗ୍ଧଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟକୁ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରିବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏହା ସହିତ ଅଧିକ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେବ।

lembu1

ଥଣ୍ଡା-ଥଣ୍ଡା, ଆଲର୍ଜି ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। କ୍ଷୀର ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ କ୍ଷୀର ସହିତ ଖଟା ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅଦୃଶ୍ୟତା ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିପାରେ। ତେଣୁ କ୍ଷୀର ପିଇବାର ପ୍ରାୟ ଏକ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ପରେ ଲେମ୍ବୁ ଖାଆନ୍ତୁ। ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ଟମାଟୋ ଲେମ୍ବୁ ସାଧାରଣତ ସାଲାଡରେ ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ଆୟୁର୍ବେଦିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଟମାଟୋ ଉପରେ ଲେମ୍ବୁ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।ଏହା ଶରୀରର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *