unnamed (3)

ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ କେଉଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ କିଏ ସୁରକ୍ଷିତ ପଢ଼ନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରିପୋର୍ଟ |

ODISHA

କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆତଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଡେଲଟା ପ୍ରକାର, ଯାହା କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି। ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଚିନ୍ତା ବଢାଇଦେଇଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱ 96 ର 96 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶରେ ଡେଲ୍ଟା ପ୍ରକାରର ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏଥିରୁ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ନୁହେଁ। ଦେଶର 12 ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର 50 ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଦେଶରେ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ମାସରେ କରୋନାରୁ ଉଦ୍ଧାର ହୋଇଥିବା ରୋଗୀମାନେ ମ୍ୟୁକର୍ମାଇକୋସିସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ କଳା ଫଙ୍ଗସ୍ ଦ୍ୱାରା ଧରାପଡିଥିଲେ।

corona

ତେଣୁ, ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ଲୋକ ସେଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଜୀବନର ସାକ୍ଷ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ କିମ୍ବା ଫଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅନେକ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଇଲା। ତେଣୁ ଚିନି ରୋଗୀ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅନେକ ରଙ୍ଗ ଦେଖାଇଲା।

ତେଣୁ ଚିନି ରୋଗୀ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀଙ୍କୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦୟାକରି କୁହନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଫଙ୍ଗସ୍ ମଧ୍ୟ ନିଜେ କରୋନା ରୂପରେ ଦେଖାଯାଉଥିଲା। ଏହି କାରଣରୁ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସାଂଘାତିକ ଥିଲା। ଏଥି ସହିତ, କରୋନାର ନୂତନ ପ୍ରକାରରୁ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। କେଉଁ ଲୋକମାନେ ଡେଲଟା ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି।

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ବିପଦରେ ଅଧିକ ରହିବେ। ଏଥି ସହିତ, ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟୀକାକରଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ବିପଦରେ ପଡ଼ିବେ | ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନେ କର୍କଟ, ଚିନି ରୋଗୀ, ମଧୁମେହ କିମ୍ବା ରକ୍ତଚାପ ରୋଗୀ ଭଳି ରୋଗରେ ପୀଡିତ, ସେମାନେ ଅଧିକ ବିପଦରେ ପଡ଼ିବେ। ସବୁଠାରୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଡେଲଟା ବାଲାନ୍ସ ଲୋକ କିଏ। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟିକା ଉଭୟ ଡୋଜ ଡେଲଟା ପ୍ରକାରରୁ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇବ।

cobid

ଆଇସିଏମଆର ଇଣ୍ଡିଆନ କାଉନସିଲ ଅଫ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇସିଏମଆର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ କରୋନାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଟିକା ର ଗୋଟିଏ ମାତ୍ର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ଏବଂ ଯେଉଁମାନେ କରୋନାରୁ ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଉଭୟ ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ପ୍ରକାରରେ କମ୍ ପ୍ରବୃତ୍ତି କରନ୍ତି |ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *