unnamed (6)

ଏହି ଗୋଟେ ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ତୁମର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

FACT

ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଉପବାସ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଦରିଦ୍ର, ଧନ, ମହିମା, ଅପାରଗତା ଏବଂ ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ ଭାନୁ ସପ୍ତମୀ ଦିନକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଦିନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭାନୁ ସୂର୍ଯ୍ୟ ସପ୍ତମୀ ଦିନ ବ୍ରହ୍ମାମହୁର୍ଥାରେ ଆଦିତ୍ୟ ହ୍ରଦ ପାଠ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଭାନୁ ସପ୍ତମୀରେ ମହିଳାମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସକାଳେ ଗାଧୋଇଥାନ୍ତି। ତା’ପରେ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ରରେ ପାଣି ଭର୍ତ୍ତି କରି ସେଥିରେ ଲାଲ୍ ଚପଲ, ଅକ୍ଷତ, ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଲଗାଇ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅଖୀଆ ଅର୍ପଣ କରି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କର। ଏହା ପରେ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ଏବଂ ଶିଶୁର ଉତ୍ତମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରାଯାଏ ଏହା ସହିତ ମହିଳାମାନେ ଦିନସାରା ଉପବାସ ରଖିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦିଅନ୍ତି।

mantra

ଏହି ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ନାହିଁ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ସମସ୍ତ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ରାଜା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି | ଏଥିସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ଆଦି ପଞ୍ଚ ଦେବମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଏବଂ କଳିଯୁଗରେ ଏକମାତ୍ର ଦୃଶ୍ୟମାନ ଦେବତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଭାନୁ ସପ୍ତମୀ ଦିନ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜାପାଠ କରନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ପାପ ଏବଂ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଦୁଖ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ସେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି ପରିତ୍ରାଣ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟ ଏକ ଦୃଶ୍ୟମାନ ଦେବତା, ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ସମସ୍ତ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଯିଏ ଭକ୍ତି ଏବଂ ଭକ୍ତି ସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କୁ ପୂଜା କରେ, ସେ କଦାପି ଅନ୍ଧ, ଗରିବ, ଦୁଖୀ ରହେ ନାହିଁ।

ଭାନୁ ସପ୍ତମୀ ଦିନ, ଯିଏ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ପାଠ କରନ୍ତି, ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯିଏ ଏହି ଉପବାସ କାହାଣୀ ଶୁଣେ, ସେ ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇଥାଏ।
ଭାନୁ ସପ୍ତମୀ ଦିନ ପ୍ରୟାଗର ମିଳନ ସ୍ଥଳରେ ବୁଡ଼ ପକାଇବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସକାଳୁ ଉଠି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଚାହୁଁଥିବା ଫଳାଫଳ ପାଇଥା’ନ୍ତି।

ଯିଏ ଏହି ଦିନ ଗଙ୍ଗାରେ ସ୍ନାନ କରେ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ପ୍ରଦାନ କରେ, ତା’ର ଜୀବନ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ ସେ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବେବି ଟଙ୍କା ଏବଂ ଶସ୍ୟର ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ବ୍ରହ୍ମାମହୁର୍ଥାରେ ଆଦିତ୍ୟ ହ୍ରଦ ପାଠ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଏବଂ ଚମତ୍କାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଜପ କରିବା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି।

LAXMII

ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅଖିଆ ଅର୍ପଣ କରିବା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ମୃତିକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମନ ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ବ୍ରହ୍ମା ମୁହୁର୍ତ୍ତାରେ ଆଦିତ୍ୟ ହୃଦର ପାଠ ପଢିବା ପରେ କୌଣସି ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି।ଭାନୁ ସପ୍ତମୀ ଦିନ ଏହି ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ ଓମ୍ ସୂର୍ଯ୍ୟୟ ନମଃଓମ୍ ଭାନଭେ ନମଃ ଇତ୍ୟାଦି।ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *