unnamed (2)

ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି, ସବସିଡି ଟଙ୍କା ପାଇବା ପାଇଁ ଘରେ ବସି ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ।

ODISHA

ସାର୍ବଜନୀନ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତିରେ ଅସୁବିଧା ଭୋଗୁଥିବା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପକେଟକୁ ମାରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ପରେ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଅନେକ ଗ୍ରାହକ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସବସିଡି ରାଶି ମଧ୍ୟ ପାଇନାହାଁନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା ଯେ ଆପଣ କିପରି ସବସିଡି ରାଶି ପାଇବ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆପଣ ନିଜ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ଖୋଲନ୍ତି | ତା’ପରେ ଫୋନର ବ୍ରାଉଜରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ www.mylpg.in ଟାଇପ୍ କରି ଏହାକୁ ଖୋଲନ୍ତୁ।

modi2

ଏହା ପରେ ଆପଣ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଗ୍ୟାସ୍ କମ୍ପାନୀର ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ଫଟୋ ଦେଖିବେ। ଆପଣଙ୍କର ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଯାହା ବି ହେଉ, ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ଫଟୋ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ।ଏହା ପରେ ଏକ ନୂତନ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ଗ୍ୟାସ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କର ହେବ। ଏହା ପରେ, ଉପର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସାଇନ୍-ଇନ୍ ଏବଂ ନୂତନ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କର ବିକଳ୍ପ ଦେଖାଯିବ, ଏଥିରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ID ପୂର୍ବରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଇନ୍ ଇନ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ID ସେଠାରେ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂଆ ୟୁଜର୍ ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ ୱେବସାଇଟ୍ କୁ ଲଗ୍ଇନ୍ କରନ୍ତୁ।

ଏହା ପରେ, ଖୋଲିବ ୱିଣ୍ଡୋରେ, ଆପଣ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଭ୍ୟୁ ସିଲିଣ୍ଡର ବୁକିଂ ଇତିହାସ ର ବିକଳ୍ପ ଦେଖିବେ ଏହା ଉପରେ ଟ୍ୟାପ୍ କରନ୍ତୁ। ଟ୍ୟାପ୍ କରିବା ପରେ, ଆପଣ ଏଠାରୁ ସୂଚନା ପାଇବେ ଯେ କେଉଁ ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ଏବଂ କେତେ ସମୟ ଦିଆଯାଉଛି ତାହା ଆପଣଙ୍କୁ କେତେ ସବସିଡି ଦିଆଯାଇଛି। ସେହି ସମୟରେ, ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ୟାସ୍ ବୁକ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ସବସିଡି ଟଙ୍କା ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମତାମତ ବଟନ୍ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଠାରୁ ଆପଣ ସବସିଡି ଟଙ୍କା ରସିଦ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହିତ LPG ID କୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବିତରକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ତାହା କରିବା ଉଚିତ୍। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆପଣ ମାଗଣାରେ 1800233555 କୁ କଲ କରି ଏକ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି। ସବସିଡି କାହିଁକି ବନ୍ଦ ହୁଏ ଯଦି ଆପଣ LPG ରେ ସବସିଡି ପାଇନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହା LPG ଆଧାର ଲିଙ୍କିଙ୍ଗର ଉପଲବ୍ଧତା ହେତୁ ହୋଇପାରେ। ରାଜ୍ୟରେ ଏଲପିଜିର ସବସିଡି ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁମାନଙ୍କ ବାର୍ଷିକ ଆୟ 10 ଲକ୍ଷ କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ ଅଧିକ, ସେମାନଙ୍କୁ ସବସିଡି ପଠାଯାଏ ନାହିଁ ଏହା ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ଏହି ବାର୍ଷିକ ଆୟ 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଉଭୟ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଆୟରେ ଯୋଡି ହୋଇଛି।

silindar

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ 15 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ମୂଲ୍ୟରେ 321 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ମେ ମାସରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ 621 ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହା 683 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ମାସରେ ଅର୍ଥାତ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏହି ପରିମାଣ ସିଲିଣ୍ଡର ପିଛା 692 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା। ଜୁନ୍ 2021 ରେ, LPG ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ 907 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଜୁଲାଇରେ ଏହା 25.50 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇ 933 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା।ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *