unnamed (2)

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି କରିଥାଏ ଏହି ୪ଟି କାମ ଶୀଘ୍ର ହୋଇଯାଏ ତାର ଜୀବନ ବର୍ବାଦ,ଆପଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି ତ!

ODISHA

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ରାଜନେତା, ଚମତ୍କାରୀ କୂଟନୀତିଜ୍ଞ ଏବଂ ଜଣେ ମହାନ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ଭାବରେ ବିଖ୍ୟାତ ଥିଲେ। ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ବିଚାର ଏବଂ ଯୁକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ କୌଟିଲ୍ୟା କୁହାଯାଉଥିଲା।ନୈତିକତା ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କର ଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞତା ଆଧାରରେ ସେ ଜୀବନର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ଏବଂ ସୁଖ ଏବଂ ଦୁଖରେ ବିଭ୍ରାନ୍ତ ନହେବାକୁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି ସେ ଆହୁରି ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଇଛନ୍ତି।

swami1

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି ରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି କଠୋର ଶବ୍ଦ କୁହନ୍ତି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଉଠନ୍ତି, ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଯେତେ ବଡ଼ ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପାରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ।ମିଷ୍ଠଭାଷୀ ସବୁଠାରେ ଆଦର ପାଆନ୍ତି। ଚାଣକ୍ୟ ନିତୀରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାନକିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବର୍ଣ୍ଣିତ ନୀତି ଆଜି ମଧ୍ୟ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ । ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷ ନୀତି ଜିନିଷ ଜାଣିବା ପ୍ରେମ ର ବାନ୍ଧିବାର ଶକ୍ତି ଅଛି ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ବନ୍ଧନ କରିବାର ଉପାୟ ଅଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବନ୍ଧନ ହେଉଛି ପ୍ରେମ । ଏହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ହେଉଛି ମହୁମାଛି ଯାହା କାଠକୁ ବିଦ୍ଧ କରିପାରେ, କିନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ଫୁଲକୁ ବିଦ୍ଧ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ,ତାର ଜୀବନ ଚାଲିନଯାଉ ପଛେ।

ଦୁଷ୍ଟମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି କହିଛନ୍ତି ଯେ କଣ୍ଟାକୁ ମାର୍ଗରୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍। ସେହିଭଳି ଦୁଷ୍ଟ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍ । ସେମାନଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଉପାୟ ଅଛି। ଗୋଟିଏ ହେଉଛି କଣ୍ଟାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ପାଦରେ ଜୋତା ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ଦୁଷ୍ଟମାନଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା, ସେମାନଙ୍କୁ ଏତେ ଲଜ୍ଜା ଦିଅ ଯେ ସେମାନେ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ତୁମଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବେ । ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ନାହିଁ।ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯିଏ ଅଶୁଦ୍ଧ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି। ଯାହାର ଦାନ୍ତ ସଫା ନୁହେଁ। ଯିଏ ବହୁତ ଖାଏ, ଯିଏ କଠୋର ଶବ୍ଦ କହିଥାଏ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଉଠେ । ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଯେତେ ବଡ଼ ହେଉନା କାହିଁକି, ସେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବେ।

PIC7

ଚନ୍ଦନ କାଠ କାଟିଲେ ବି ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ଛାଡି ନଥାଏ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଚନ୍ଦନ କାଟିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ଛାଡି ନଥାଏ। ବୃଦ୍ଧ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସିଂହ ନିଜର ଶିକାର ଛାଡି ନଥାଏ। ଆଖୁ ଚୋବାଇଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ମଧୁରତା ଛାଡ଼େ ନାହିଁ। ସେହିଭଳି, ଏକ ଉଚ୍ଚ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଉନ୍ନତ ଗୁଣ ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତାଙ୍କୁ ପଛେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟରେ ଯେତେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ପଡେ ନା କାହିଁକି।

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଭଲ ଗୁଣ କୁ ତ୍ୟାଗ କରି ବଦ ଗୁଣ ଅପଣାଇନିଏ ତାର ଜୀବନ ଧୂଳିସାତ ହୋଇଯାଏ।ତେବେ ବନ୍ଧୁମାନେ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ ତେବେ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର କରି ଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ଦ୍ୱାରା ବଢ଼ିଥାଏ। ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ତଳେ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରିଦିଅନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *