unnamed (2)

ଏହି ବ୍ଲଡ଼ ଗ୍ରୁପର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ କାମୁଡ଼ିଥାଏ ମଶା,କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ I

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗ ହୁଏ ଏବଂ ଅନେକ ସମୟରେ ମନୁଷ୍ୟର ଅସ୍ତିତ୍ୱ ଶେଷ ହୁଏ। ବର୍ଷା ଋତୁରେ ମଶା ଅତିରିକ୍ତ ଏବଂ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେମାନେ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାନ୍ତି।
ତେଣୁ, ଓଦା ଋତୁରେ ମଶା ଅପେକ୍ଷା ଅତିରିକ୍ତ ସଜାଗ ରହିବା ଉଚିତ। ମାଇଲ୍ ମାଇଲ୍ ଦୂରରେ ଏବଂ ଘରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦେବା ଉଚିତ। ମଶା ଉପରେ ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି ।ଯେଉଁଥିରେ ଏହା ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ଯେ ମଶା ଏକ ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପ ଅନୁସାରେ ମଣିଷକୁ କାମୁଡିଥାଏ। ପ୍ରକୃତରେ ଚାରି ପ୍ରକାରର ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଛି। ସେମାନଙ୍କୁ A, B, AB ଏବଂ O କୁହାଯାଏ ।ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହିପରି 4 ଟି ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଛି।

masa

ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ‘O’ ରକ୍ତ ଗ୍ରୁପର ଲୋକଙ୍କୁ ମଶା ଅଧିକ କାମୁଡିଥାଏ। ଏଥି ସହିତ, ମଶାମାନେ “A” ବ୍ଲଡ ମଣିଷମାନଙ୍କୁ କାମୁଡିଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ “AB” ଗ୍ରୁପର ମଣିଷମାନେ ସାଧାରଣତ ମଶା କମ କାମୁଡ଼ି ଥାନ୍ତି।ରକ୍ତଦାନ ବ୍ୟତୀତ ମଣିଷର ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହେତୁ ମଶା ମଧ୍ୟ କାମୁଡିଥାଏ। ତେଣୁ, ଯେଉଁମାନେ ଅତ୍ୟଧିକ ଝାଳ ବାହାର କରନ୍ତି, ମଶା ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ କାମୁଡିଥାନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଝାଳ ରେ ଅଧିକ ଲାକ୍ଟିକ ଏସିଡ୍, ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍, ଆମୋନିୟା ଇତ୍ୟାଦି ଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଗନ୍ଧ ମଶା କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ।

ଗର୍ଭବତୀ ଝିଅମାନେ ମଧ୍ୟ ବିପଦରେ ଥାନ୍ତି ଅନେକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ଯେ ମଶାମାନେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କାମୁଡିଥାନ୍ତି। ପ୍ରକୃତରେ ଗର୍ଭବତୀ ଝିଅମାନେ ଶୀଘ୍ର ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଏବଂ ମଶାମାନେ CO2 ଗ୍ୟାସର ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି । ଏଥିସହ, ଦେହର ତାପମାତ୍ରା ଗରମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମଶା ଅତ୍ୟଧିକ କାମୁଡିପାରନ୍ତି।

blood

ଏମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମଶା ଅଧିକ କାମୁଡ଼ିଥାନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ମଦ ପିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଶା ଅଧିକ କାମୁଡ଼େ ଏଥିସହ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ବିୟର ପିଅନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମଶା ଅଧିକ କାମୁଡନ୍ତି। ତେବେ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି।

ମଶା କାମୁଡ଼ିବା ଉପରେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ମଶା ବ୍ୟବହାର ମଣିଷକୁ କିପରି ଉପକୃତ କରିବ ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏଭଳି ଇଣ୍ଟରଭିଉ ସମ୍ପର୍କୀତ ଜଣା ଅଜଣା ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର ନେଇ ଆସିଥାଉ। ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ତଳେ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *