unnamed (3)

ଏହି ଭଳିଆ ମୁଦ୍ରା ଥିଲେ ଆପଣ ସିଧା ସଳଖ ହୋଇଯିବେ କୋଟିପତି, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି I

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,କୁହାଯାଏ ଯେ ଟଙ୍କା ର ମୂଲ୍ୟ କେବେ କମି ଯାଏ ନାହିଁ । ସେମାନେ ଯେତେ ଅଧିକ ବୟସ୍କ ହୁଅନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ ।ପ୍ରାୟତ ଆମେ କାରବାର ମଧ୍ୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହୁଁ ଯେ କିଛି ନୋଟ୍ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମୂଲ୍ୟବାନ, କେଉଁ ସଂଗ୍ରହ ପରେ କେଉଁ ବଡ଼ ଟଙ୍କା ମିଳିବ। ଆଜିକାଲି ପ୍ରାଚୀନ ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ନୋଟଗୁଡ଼ିକର ଧାରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି। ଏହି ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ନୋଟଗୁଡିକର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଅନେକ ୱେବସାଇଟରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି।

RUPEES

1918 ମସିହାରୁ ଏହିପରି ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରା। ଭାରତର ସ୍ବାଧୀନତା ପୂର୍ବରୁ ଜର୍ଜ ଭି କିଙ୍ଗ ସମ୍ରାଟ 1918 ର ଏକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରିଟିଶ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ 9 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି।ଏହି ମୁଦ୍ରାଗୁଡ଼ିକ ଇ-କମର୍ସ ସାଇଟ୍ Quiker (କୁଇକର୍) ବିକ୍ରି ହେଉଛି। ଯଦିଓ ବିକ୍ରେତା ଏବଂ କ୍ରେତା ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ କେଉଁ ମୂଲ୍ୟରେ ସହମତ ଅଟନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା କହିବା ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ ଯେ ଏହି ମୁଦ୍ରା ପାଇଁ ବହୁତ ଚାହିଦା ଅଛି, ଯାହା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିପାରିବ। ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର 10-15 ମୁଦ୍ରା ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ରାତାରାତି କୋଟିପତି ହୋଇପାରିବେ।

ୱେବସାଇଟରେ ପୁରୁଣା ଜିନିଷ ବିକ୍ରୟ କରି ଆପଣ ଅନେକ ସମୟରେ କୋଟିପତି ହେବା ଦେଖିଥିବେ। ଯେତେବେଳେ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଏ, ଏହା ପୁରାତନ ବର୍ଗର ହୋଇଯାଏ, ଯାହାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଅଧିକ ଚାହିଦା ରହିଥାଏ ଏବଂ ବହୁ ଅର୍ଥ ମିଳିଥାଏ।ବାସ୍ତବରେ, ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଭାରତରେ ବହୁ ମୁଦ୍ରା ଉତ୍ପାଦନ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା, ବିଦ୍ୟମାନ ମୁଦ୍ରାର ମୂଲ୍ୟ ବହୁଗୁଣିତ ହେଲା।ଏହି ବିରଳ ମୁଦ୍ରା ବ୍ୟତୀତ, ଭାରତର ଅନେକ ଲୋକ ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆ ମୁଦ୍ରା ପାଇଁ “ସପିଂ” କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ଦୀପାବଳି ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ ତୃତୀୟା ଅବସରରେ ଅନେକ ଲୋକ ମୁଦ୍ରା କିଣିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି।

RUPEES1

ରାଣୀ ଭିକ୍ଟୋରିଆର 1862 ମୁଦ୍ରା ଇ-କମର୍ସ ସାଇଟ୍ କୁଇକର୍ ରେ ବିକ୍ରି ହେଉଛି ।ଏହି ମୁଦ୍ରା ଏହି ୱେବସାଇଟରେ 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି ହେଉଛି। 1862 ମସିହାରେ ନିର୍ମିତ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ରୂପା ମୁଦ୍ରା ବିରଳ ମୁଦ୍ରା ବର୍ଗରେ ଆସିଥାଏ। ଏହା ସହିତ ଆପଣ 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରିପାରିବେ।ଏହିପରି ପଞ୍ଜିକରଣ କରନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବିରଳ ମୁଦ୍ରା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଆପରେ ବିକ୍ରୟ କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ କରିବାକୁ ହେବ ସାଇଟରେ ଅନଲାଇନ୍ ବିକ୍ରେତା ଭାବରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା।

ମୁଦ୍ରାର ଛବି ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସାଇଟରେ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ତୁମେ ଭାଗ୍ୟବାନ, ତେବେ କ୍ରୟକର୍ତ୍ତା ସିଧାସଳଖ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବେ ।ସେଠାରୁ ତୁମେ ତୁମର ମୁଦ୍ରା ଦେୟ ଏବଂ ବିତରଣ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ବିକ୍ରି କରିପାରିବ।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିଭଳି ଖବର ପ୍ରତ୍ୟକ ଦିନ ନେଇ ଆସିଥାଉ ଏଭଳି ଖବର ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ପାଇବା ପାଇଁ ତଳେ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *